Dlaczego warto czytać dzieciom.

Czytanie dzieciom na głos jest niezwykle ważne, zwłaszcza tym, które nie potrafią jeszcze robić tego samodzielnie. Dzięki temu najmłodsi nie tylko wzbogacają swoje słownictwo, ale także pobudzają wyobraźnię i ćwiczą koncentrację.  Słuchanie bajek pozwala zrozumieć maluchom otaczający świat. Podczas czytania poświęcamy swoim dzieciom coś co jest najważniejsze w ich życiu – nasz czas, dzięki temu  tworzymy niesamowitą więź między dorosłym a dzieckiem.  

Związek między tekstem na kartkach a przekazywaną przez dorosłego historią nie jest dla małego dziecka oczywisty, ale tajemniczość takich historii wzbudza w dziecku zainteresowanie. Z kolei ilustracje nie tylko ułatwiają słuchanie  lecz także pobudzają wyobraźnię, zachęcają do wejścia w przedstawiony świat. Gdy siedzimy obok  małemu słuchaczowi łatwiej jest znieść  niepewność i napięcie, które towarzyszy niektórym opowieściom. Jeśli historie są zabawne to stają się zabawniejsze, gdy można dzielić tę radość z innymi.

Im  wcześniej zaczniemy przygodę z czytaniem, tym lepiej. To właśnie czytanie stymuluje rozwój mowy. Wiele książek porusza trudne tematy, które są opisane w taki sposób, aby nauczyć dziecko jak radzić sobie z emocjami.  Każda wysłuchana historia pomaga rozwijać wyobraźnię, uczy dziecko koncentracji oraz rozwija pamięć. Dzięki temu w późniejszych latach ułatwi naukę. Czytane lektury pomagają budować swój system wartości. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i analizowania.

Często zdarza się, że pomimo szczerych chęci  rodzice nie wiedzą  jak zainteresować lekturą dziecko, które nie ma ochoty siedzieć bez ruchu. Bardzo ważne jest dostosowanie historii do wieku i zainteresowań dziecka. To rodzice najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą co może je zainteresować, a co zaniepokoić lub po prostu znudzić. Sprawdźmy co lubi nasze dziecko może ma swoich ulubionych bohaterów. Wybierając lekturę warto zwrócić uwagę na płynący z niej przekaz. Ustalajmy  konkretną godzinę codziennego czytania. Lektura przed snem pomoże w wyciszeniu i zaśnięciu.

Poza doborem książki warto zwrócić uwagę także na sam sposób czytania. Nie spiesz się z lekturą, akcentuj znaki interpunkcyjne oraz moduluj swój głos. Nadanie postaciom innych akcentów i zmiana intonacji wypowiedzi sprawi, że słuchanie stanie się bardziej interesujące. Zadawaj dziecku pytania dotyczące czytanej historii. W ten sposób angażujemy malucha w czytanie.

Pamiętajmy, że dziecko bierze z nas przykład. Jeśli chcemy, żeby najmłodsi chętnie czytali pokażmy, że czytanie to dobry sposób spędzania czasu również dla nas.

Zaspakajajmy w ten sposób potrzebę uwagi i miłości w stosunku do naszych dzieci. Czytanie to jedna z najcenniejszych form spędzania czasu z dzieckiem. Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał, szczególnie w dobie telefonów, gier komputerowych i bajek w telewizji.

Opracowanie własne: Agnieszka Tadajewska