DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO

31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Bocian biały – najbardziej polski z polskich ptaków, prawdopodobnie bardziej kojarzony z Polską niż orzeł, którego w przeciwieństwie do bociana bardzo trudno zobaczyć w naturze. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku, a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Bocian przynosi wiosnę, dzieci i szczęście 🙂 Pojawia się w książeczkach dla najmłodszych dzieci, a jego gniazda napotykamy przejeżdżając przez wsie.

Dzień Bociana Białego to idealna okazja do popularyzacji wiedzy na temat życia tych ptaków oraz zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby gatunku i rolę, jaką pełnią w polskiej kulturze i krajobrazie. Z tej okazji w poniedziałek (03.06.br.) rozmawialiśmy o tych pięknych ptakach – o tym, jak wyglądają, czym się odżywiają i o ich migracjach. Uwieńczeniem tego święta było wykonanie przez nas bocianów z płatków kosmetycznych 🙂