Zdalne nauczanie 13.04.2021 (wtorek)

Witajcie Ślimaczki 🙂

O czym będziemy mówić w tym tygodniu? O teatrze! Dowiecie się jak to jest być w teatrze, poznacie nowe słowa związane z teatrem. Dowiecie się, że nie tylko aktor występuje na scenie.

1. Drogi Rodzicu przeczytaj swojemu dziecku wiersz. Spróbujcie wspólnie odpowiedzieć na pytania.

„Teatr”

(J. Koczanowska)

Teatr to miejsce jest niezwykłe,

zaczarowana każda chwila,

kurtyna w górę się unosi

i przedstawienie rozpoczyna.

Na scenie dzieją się historie

wesołe, smutne, zagadkowe,

można do kraju baśni trafić

i poznać światy całkiem nowe.

Można się wzruszyć, rozweselić,

nauczyć wielu mądrych rzeczy,

uważnie patrzeć, pilnie słuchać,

ciekawym być i bardzo grzecznym.

• Jak nazywa się ta część sali w teatrze, na której grają aktorzy?
  • Co nam daje teatr?
  • Jak nazywa się bardzo duża zasłona, która rozsuwa się i zasuwa się podczas przedstawienia?
  • Jak należy zachować się w teatrze?

2. Teatr kojarzymy z…

3. Zabawy wprawiające do zawodu aktora

Aktor, aby mógł odgrywać swoją rolę w teatrze lub filmie musi się do niej należycie przygotować, dlatego teraz zapraszam was do udziału w zabawach, które pomogą wam zdobyć umiejętności aktorskie:

„Lustrzane odbicie”

Dziecko stoi  naprzeciwko Rodzica. Zaczyna wolno się poruszać, Rodzic naśladuje jego ruchy tak, jakby był jego lustrzanym odbiciem. Potem następuje zamiana ról.

„Gra z pudełkami”

Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic opowiada: Jesteś czarodziejską szkatułką. Jesteś bardzo mały(a) i szczelnie zamknięty(a). A teraz szkatułki pomału otwierają się i wychodzi z nich …fruwający motyl – dziecko naśladuje jego ruchy. Teraz pudełko z powrotem się zamyka i wychodzi z niego: miauczący kot, wąż, człowiek wchodzący po schodach,

Zabawa głosem „Powiedz to…”

Tekst: „wlazł kotek na płotek” wypowiadamy: ze złością, z radością, ze smutkiem, ze zdziwieniem, ze znudzeniem.

4. Zapraszamy was do obejrzenia filmu „Moni i Uszko. Bon ton w teatrze. Bez biletu ani rusz”

Moni i Uszko. Bon ton w teatrze : Teatr Wielki Opera Narodowa

Kolorowanki