Zdalne nauczanie – 30.03.2021r. wtorek

Witamy we wtorek kochani!

Mamy nadzieję, że jesteście wyspani i gotowi do dzisiejszych zadań 🙂 Dziś powiemy sobie o jednym z wielkanocnych zwyczajów… Trzy… dwa… jeden… Zaczynamy!

Rodziców prosimy o przygotowanie następujących rekwizytów: miska, butelka, szklanka. Zadajmy dzieciom pytania: Do czego służą te przedmioty? Co można z nimi zrobić? Kiedy możemy je wykorzystać do polewania innych osób wodą? Jak nazywa się zwyczaj polewania wodą? O czym należy pamiętać, polewając się wodą?

Po krótkim wprowadzeniu, zapraszamy do wysłuchania poniższej piosenki i zachęcamy do głośnego śpiewania z brzdącami 🙂

Kiedy muzyka ucichnie, zadajcie dzieciom następujące pytania: O jakiej tradycji była mowa w piosence? Czy wiedzą czym jest „Śmigus-dyngus?” W jaki dzień tygodnia występuje? Jak inaczej można o nim powiedzieć? Co ciekawego robi się w tym dniu? Czy brali w nim kiedyś udział?

A teraz przeczytajmy naszym Wiewiórkom poniższy wiersz. Chętne dzieci mogą nauczyć się go na pamięć. Powodzenia!

M. Terlikowska Śmigus – dyngus”

Wie o tym Tomek i Ewa,
Że w śmigus się wszystkich oblewa.
Ale czy trzeba Pawełka
Oblewać z pełnego kubełka?
Wystarczy małym kubeczkiem
Dla żartu.
Dla śmiechu.
Troszeczkę.
Bo może wiatr chmurę przywieje
I wszystkich was deszczem
Poleje?

Zachęcamy również do wykonania pracy plastyczno-technicznej w której rozwiniemy nasze sprawności manualne oraz kreawtywność.
Do wykonania zadania potrzebujemy: 1 skarpetka, ryż, szeroka taśma, nitka lub sznurek, czarny mazak, nożyczki i wstążka.
Dzieci napełniają ryżem skarpetkę do zaznaczonej pięty. Następnie rodzice formują zajączka i związują nitką w dwóch miejscach (pod piętą i przy ściągaczu u góry). Górną cześć skarpetki rozcinamy tworząc uszy. Pod głową zawiązujemy ozdobną wstążkę. Na koniec, mazakiem rysujemy oczka i pyszczek. Zajączek będzie piękną ozdobą wielkanocną. Koniecznie pochwalcie się swoimi zajączkami! W razie kłopotów, udostępniamy krótki film instruktażowy:

Na koniec, udostępniamy kilka kolorowanek. Życzymy Wam pięknego, słonecznego dnia kochani!

Czekamy na wasze fotorelacje!

Pozdrawiamy, Natalia Konopacka i Danuta Przytulska

Źródła: youtube.com, dzieckiembadz.pl