Zdalne nauczanie – środa 22.04.2020 r.

Dzień dobry przedszkolaki!

Czy wiecie, że dzisiaj 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi? Jest to najpopularniejsze i najważniejsze na świecie święto ekologiczne, obok którego nie możemy przejść obojętnie. Wczoraj dowiedzieliście się bardzo dużo na temat tego jak wygląda Ziemia, z czego się składa, a także które miejsce w układzie słonecznym zajmuje. Dzisiaj zapraszamy Was na spotkanie z „Chorą Planetką”, a dowiecie się w jaki sposób można jej pomóc, by była piękna i „zdrowa”.

Na początek troszkę się poruszamy. Wiecie, że w gry planszowe można grać nie tylko przy planszy? Wystarczy kostka do gry oraz dwa sznurki na podłodze. Będą one oznaczały start i metę. Skoro wszystko mamy gotowe, zaproście do zabawy pozostałych domowników i możemy zaczynać. Ustawcie się przy pierwszej linii – linii startu. Rzucajcie po kolei kostką i skaczcie tyle razy ile oczek wyrzucicie. Czynność tą powtarzajcie, aż do momentu, gdy ktoś przekroczy linię mety. Prawda, że to proste? Miłej zabawy!

Teraz proszę Waszych rodziców o przeczytanie krótkiego opowiadania A. Tokarczyk pt.: „Chora planetka”.

Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała. Jaś się zastanawiał dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo. Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana. Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała. Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią, ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił, aż dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał. Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana, ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała. Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała. I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze. I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała. Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała. Pytacie dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego. Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała. Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była, Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!

Na podstawie poniższych ilustracji opowiedzcie własnymi słowami historię Planetki i odpowiedzcie proszę na kilka pytań:

  • Dlaczego Planetka była chora?
  • Co dzieci zrobiły źle?
  • Co powinniśmy zrobić, aby Nasza Ziemia była czysta i „zdrowa”?

„Wielkie sprzątanie”

Do tej zabawy będziecie potrzebować kilka kartek z gazety i kosza na śmieci (może to być wiaderko lub inny pojemnik). Chodźcie w rytm muzyki po dywanie, na którym porozrzucane są gazety. Na przerwę w muzyce, podnieście kartkę, zgniećcie ją i wrzućcie do przygotowanego kosza. Zabawę powtórzcie tyle razy ile będzie kartek do sprzątnięcia.

Karty pracy

  1. Wyklej puste miejsca plasteliną, bibułą lub pokoloruj.
  • Które nawyki są ekologiczne, a które szkodzą Ziemi? Wytnij uśmiechnięte i smutne minki i przyklej w odpowiednim miejscu.

„Ziemskie ciasteczka”

To propozycja wymagająca nieco więcej czasu i na pewno pomocy ze strony rodziców. Przepis jest bardzo prosty.

Potrzebujemy następujących składników:

  • 1 kostka masła 
  • 3 szklanki mąki
  • pół szklanki cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 jajka
  • barwniki spożywcze

Wszystkie składniki zagniatamy w misce i dzielimy na dwie części. Do jednej dodajemy barwnik zielony, a  do drugiej niebieski. Tak przygotowane ciasto wkładamy na 30 min. do lodówki. Po tym czasie robimy kulkę z ciasta niebieskiego, dodajemy do niej kawałki zielonego i znów robimy kulkę. Na końcu spłaszczamy ją w dłoniach i wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasteczka pieczemy ok. 12-15 min. w temperaturze 160 stopni. Życzymy smacznego! 🙂

To już wszystko dzisiaj. Życzymy Wam miłego dnia. Do zobaczenia jutro!

Anna Burbulak i Aneta Lepioszka

Źródła:

www.kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com

www.lecibocian.pl

www.youtube.com

www.przedszkolankowo.pl

www.mamawdomu.pl