Zdalne nauczanie – wtorek 28.04.2020 r.

Dzień dobry Motylki! Witamy Was w ten piękny słoneczny, wtorkowy dzień 🙂 Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie co dla Was dzisiaj przygotowałyśmy 🙂

1. Na początek powitamy się krótką rymowanką „Witam wszystkich Was”

Witam wszystkich Was (machamy do wszystkich)
w ten radosny czas (szeroko uśmiechamy się)
jedną ręką pomachamy,
(machamy jedną ręką)
jednym oczkiem pomrugamy (puszczamy oczko)
teraz sobie podskoczymy
(wysoko podskakujemy)
i cichutko już siedzimy. (siadamy na dywanie)

2. Drogi rodzicu przeczytaj poniższy wiersz dziecku pt. „Teatr lalek” K. Beluch, następnie porozmawiajcie na jego temat.

Jest w mym mieście teatr lalek.

Co dzień spektakl daje,

by przenosić wszystkie dzieci

w wyobraźni kraje.

Lecz gdy światła już pogasną

na ogromnej scenie,

za kurtyną lalki dają

własne przedstawienie.

Wolne już od ludzkiej ręki,

co nimi porusza,

tworzą własny spektakl z baśni

zaklętych w ich duszach.

Grają śpiewem, tańcem, gestem,

słowem i milczeniem

dla Wielkiego Widza, co je

swym ożywił tchnieniem.

Przez noc całą grają lalki,

aż zmęczone zasną,

lecz się zbudzą, gdy na scenie

światła znów pogasną.

Propozycje pytań do wiersza:

• O jakich lalkach była mowa w wierszu?
  •  Gdzie teatr nas przenosi? W jakie miejsce?
  • Co robią lalki, kiedy światła już pogasną?
  • Motylki czy byliście kiedyś w teatrze? Jeśli tak to opowiedźcie o tym 🙂

3. Zabawa dydaktyczna „Teatr lalek” – w tej zabawie dziecko pozna rodzaje lalek teatralnych. Rodzic pokazuje różne rodzaje teatrów lalek. Dziecko powtarza te nazwy, dzieli te nazwy na sylaby i głoski. Wskazywanie cech wspólnych i różnic poszczególnych lalek.

Pacynka – rodzaj lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami animatora, jest poruszana od dołu.

Kukiełka – lalka teatralna umieszczona na kiju, poruszana przez aktora ukrytego za parawanem.

Jawajka – lalka teatralna poruszana od dołu. Jest ona osadzona na długim kiju, który jest niewidoczny i animator trzyma za ten kij jedną ręką, a drugą ręką trzyma druty, które SA przyczepione do rąk lalki, dzięki czemu nimi porusza.

Marionetka – lalka teatralna, która jest poruszana od góry za pomocą sznurków, nitek zawieszonych na tzw. krzyżaku. Każda linka jest przymocowana do innej, oddzielnej części ciała marionetki i przy ruchu krzyżaka są one poruszane.

4. Zabawa dydaktyczna „W świecie teatru” – zapoznanie z najważniejszymi pojęciami związanymi z teatrem: scena, widownia, aktor, kurtyna, kostiumy, rekwizyty, bilet. Prosimy, aby dzieci podzieliły te słowa na głoski ( np. scena – s-c-e-n-a) i wskazali ilość głosek w danym słowie.

5. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Lustra” – dziecko siada naprzeciwko rodzica. Jedno jest „aktorem”, który przygotowuje się do występu, a  drugie jego odbiciem w  lustrze i  ma za zadanie wykonywać dokładnie takie same ruchy. Później następuje zamiana ról.

6.Zabawa dydaktyczna „ Wiem jak się zachowywać w teatrze” – rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat zasad odpowiedniego zachowywania się w teatrze. Poniżej umieszczamy plansze, które prosimy pokazać dziecku, aby określiło które zachowania w teatrze są prawidłowe a które nie. Dziecko powinno uzasadnić swoją odpowiedź.

7. Wykonanie pracy plastyczno – technicznej „Moja pacynka”  – potrzebujemy starą skarpetkę, włóczki, guziki, małe pomponiki itp. Dzieci wykonują pacynki według własnego pomysłu i z dostępnych materiałów oczywiście z pomocą rodziców 🙂 Dzięki wykonaniu własnej pacynki możecie wykonać własne przedstawienie samodzielnie 🙂 Czekamy na Wasze piękne pacynki!

8. Dodatkowo umieszczamy karty pracy 🙂

9. Mamo, Tato poćwiczmy razem! 🙂 Teraz zapraszamy na wspólną gimnastykę 🙂

Motylki ściskamy gorąco 🙂 I już się nie możemy doczekać kiedy Was zobaczymy 🙂 Pani Monika i Pani Julka 🙂

Źródła:  przedszkouczek.pl, przdszkolankowo.pl, mamawdomu.pl,