Dzieci z różnych stron świata – Czwartek 04.06

Witajcie kochani! Dzisiaj poznamy taką krainę , gdzie prawie przez cały rok panuje jedna pora roku. Ciekawa jestem, czy znacie tę krainę. Posłuchajcie wiersza:

To jest mały Eskimosek.

Ma czerwony z mrozu nosek.

Ma ubranko z futra foki ,

co mu mocno grzeje boki.

Szyła mama go synkowi

Kiedy tata ryby łowił.

2. Wygląd  Eskimosa

Na Grenlandii trwa niemal przez cały rok. Nie ma tam drzew, a jedynie małe krzaczki , które zielenią się tylko przez kilka tygodni.

Jak myślicie , czy da się tam mieszkać w takim strasznym zimnie? Co jest potrzebne aby wytrzymać w zimnie ? – bardzo ciepłe ubranie , czapka , rękawice , buty

Popatrzcie, to tak wygląda człowiek , który mieszka w zimnych krajach . To Eskimos. – Powtórzcie: Eskimos – wyklaskiwanie sylab.

Popatrzcie na obrazek i spróbujcie opisać jak wygląda Eskimos ?

Kurtka Eskimosa jest bardzo ciepła , żeby była cieplejsza nie zapina się jej tylko wkłada przez głowę. Wysokie buty jak i całe ubranie obszyte są futrem .Futro też mają pod butami na podeszwie , aby się nie ślizgać i szybko poruszać .

Czy wiecie, że mamy eskimoskie mają olbrzymie kaptury , większe niż tatusiowie – po to by nosić tam swoje malutkie dzieci . Nie wożą ich w wózkach ani sankach, tylko noszą w kapturach

3. Domek w którym mieszkają Eskimosi nazywa się igloo, jak myślicie z czego jest zbudowany? Brawo zbudowany jest z lodu.W środku jest jeden pokój .Na stole stoi lampka , ale nie taka żarówką , tylko oliwna , pali się w niej foczy tłuszcz. Lampka daje nie tylko światło, ale można się przy niej ogrzać.

Zbudujemy swoje własne Igloo z puzzli, do tego potrzebne nam będą :

•Biała kartka papieru

•Kartka papieru kolorowego

•Niebieski pisak

•Ołówek

•Nożyczki

•Klej

Na białej kartce narysujcie niebieskim pisakiem półkolisty kształt śnieżnego igloo, zbudowanego z cegieł.

Następnie wytnijcie je. Na kartce kolorowego papieru, która służyć będzie jako tło, rysujemy ołówkiem taki sam kształt (również cegły).

Teraz naszym zadaniem będzie dopasować poszczególne fragmenty puzzli do narysowanego na papierze kształtu.

Przyklejamy poszczególne części w odpowiednie miejsca – budując swój własny, lodowy domek

A wiecie Jakie zwierzęta mieszkają razem z Eskimosami na ich kontynencie?  foki

Jakie zwierzęta mieszkają razem z Eskimosami na ich kontynencie? – fokiJakie zwierzęta mieszkają razem z Eskimosami na ich kontynencie? – fokiJakie zwierzęta mieszkają razem z Eskimosami na ich kontynencie? – foki

Na zakończenie zabawa przy piosence.