Nauczanie zdalne – 21.04 wtorek

Witajcie Ślimaczki! jak tam humorki? Mamy nadzieje że wasze buzie są jak zawsze uśmiechnięte;) Zobaczcie przez okno jak pięknie świeci słoneczko, kwiatki pięknie kwitną , ptaszki śpiewają ,ale żeby tak było co dzień to musimy zadbać o naszą przyrodę. Przygotowałyśmy dla Was kilka zadań abyście mogli zostać przyjacielami przyrody!

1. Na początek wysłuchajcie  wiersza Ireny Róży Salach

Wszędzie czysto. Czysty dom i czysty ogród, w lesie czysto, w polu też.

Czysta rzeka i jezioro, samo zdrowie – wierz mi, wierz.

Brudu nie chce widzieć wcale ani morze, ani niebo.

Taką cichą mam nadzieję, nie wiecie dlaczego?

Bo od kogo to zależy, aby czysty był nasz świat?

By ptak śpiewał, strumyk szemrał, by w ogrodzie zakwitł  kwiat?

2. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. ( rodzicu prosimy zadaj dziecku następujące pytania )

– W jakich miejscach wymienionych w wierszu jest czysto?

− Od kogo zależy czystość świata?

− Jak wygląda świat, kiedy jest czysty?

3. Ślimaczki jak myślicie co możemy zrobić aby zadbać o nasza przyrodę?

Czy warto oszczędzać wodę?

Wyrzucamy śmieci do kosza, czy w krzaki?

Dlaczego segregujemy śmieci, wrzucając je do odpowiednich pojemników?

Dlaczego nie łamiemy gałęzi?

Dlaczego chodzimy po chodnikach?

4.„Jestem drzewem” – Wyobraźcie  sobie, że jesteście malutkim drzewkiem. Które zasadziły je dzieci tuż na skraju lasu.

Drzewo rosło powoli przez wiele wiele lat( Wyciągamy się wysoko wysoko w górę ).

Wiatr porusza delikatnie jego listkami.( ruszamy wyprostowanymi raczkami, jak by to były gałązki drzewa)

Czasami, kiedy był w złym humorze, wiał z ogromną siłą i wtedy drzewo wyginało się na wszystkie strony, gałęzie pochylały się mocno, raz w jedną, raz w drugą stronę.( przechylamy się raz w lewo , raz w prawo)

Drzewo najbardziej lubiło, kiedy padał na nie mały, delikatny deszczyk.( naśladujemy paluszkami spadające kropelki )

Z radości wznosiło gałązki wysoko, wysoko i zdawało się, że jest coraz wyższe i wyższe. ( wyciągamy się ,aż stajemy na paluszkach).

5. Teraz jako przyjaciele przyrody , musimy zadbać też o jezioro by woda w nim była czysta. Zaczynamy ” Oczyszczamy jezioro” (stolik to będzie nasze – jezioro, WY – pomocnicy).Na stoliku wysypujemy małe kuleczki zrobione z papieru( to będą nasze śmieci, które trzeba po sprząc. A Waszym zadaniem będzie przeniesienie smieci za pomocą słomki do miseczki ( kosza).

6. Na koniec zrobimy sobie  OLIMPIADA EKOLOGICZNA „Prawda czy fałsz”  1.Czy drzewa pochłaniają zanieczyszczenia, dym w zamian dając tlen?

2) Czy las jest naturalnym domem dla zwierząt?

3) Czy lasy tłumią hałas?

4) Czy hałas jest szkodliwy dla zdrowia?

5) Czy w lesie można rozpalać ognisko?

6) Czy można łamać drzewom gałęzie, zrywać listki?

7) Czy w lesie należy hałasować?

8) Czy w lesie można zostawiać śmieci?

Brawo Jesteście świetnymi przyjacielami przyrody! Dobrze wiecie jak zadbać o nasze środowisko!!

Pozdrawiamy p. Ewelina, p. Agnieszka