Zdalne nauczanie – piątek 24.04.2020 r.

Witamy nasze Motylki w kolejnym dniu zdalnego nauczania! Zapraszamy do dalszych proponowanych zabaw! 🙂 Dzisiaj zajmiemy się segregacją 🙂

1. Na miłe rozpoczęcie dnia trochę się rozruszajmy!

2. Rodzicu przeczytaj dziecku poniższy wiersz „Michała rady na odpady” Magdalena Tokarczyk i porozmawiaj z dzieckiem na jego temat 🙂

Drogie przedszkolaki dzisiaj się dowiecie jak segregować odpady będziecie. Michał Wam opowie, o tym doskonale, bo on w domu odpady segreguje wspaniale. Więc zaczynamy… i do kolorowych koszy kolejno wkładamy… Od czerwonego kosza rozpoczynamy, bo tam metale zawsze wrzucamy. Będą to puszki, zakrętki i kapsle. Nawet nie zaszkodzi jak drobny złom tam też ktoś włoży! Żółty kosz na tworzywa sztuczne jest przeznaczony. Więc plastikowe butelki, zakrętki, opakowania, jednorazowe torebki tam właśnie wrzucamy. A w nowych zasadach segregacji odpadów możemy metale i tworzywa sztuczne wrzucać do żółtego kosza razem. Teraz Wam trochę o niebieskim koszu opowiem. On jest na papier przeznaczony zatem pamiętaj , że gazety, kartony oraz czasopisma tam wrzucamy. Do zielonego kosza co zatem wkładamy? Wszystko co jest szklane i o tym pamiętamy! Więc do zielonego kosza na pewno trafiają: szklane butelki, szklanki, słoiki ale ceramiki i porcelany tam przedszkolaki już nie wrzucają! Bioodpady – co to takiego? To gałęzie, liście i trawa z ogrodu naszego. Na te odpady kosz też jest przygotowany i on brązowym kolorem jest oznakowany. Nie wiem czy wiecie, jest jeszcze kosz czarny lub szary. Tam trafiają pozostałe odpady nieposegregowane czyli resztki z obiadu, pieluchy, chusteczki wykorzystane. I to wszystko czego do pozostałych koszy wyrzucić nie zdołamy. Więc jeżeli chcecie moi drodzy koledzy… Dbać o czystość i zdrowie naszej planety – ZIEMI. Segregujcie odpady! To moja rada! A im więcej osób tych zasad będzie przestrzegało. To na naszej planecie wszystkim ludziom wspaniale będzie się żyło!

Pytania do tekstu:

– Kto daje dzieciom rady dotyczące segregacji odpadów?

– O jakich kolorach koszy była mowa w wierszu?

– Co wrzucamy do poszczególnych koszy?

3.Zabawa dydaktyczna „Pojemniki” – zapoznanie z wyglądem i kolorami pojemników na poszczególny odpady. Dzielenie na sylaby za pomocą klaskania wyrazów papier, szkoło, plastik oraz liczenie sylab. Możemy poprosić również dziecko aby podane słowa wyodrębniło w wyrazach głoski.

4. Zabawa ruchowa „Znajdź odpowiedni pojemnik” – wcześniej wytnijcie pojemniki bądź wydrukujcie, bądź zbudujcie z klocków duże kwadraty w 3 kolorach: żółty, niebieski, zielony. Zabawa polega na tym, że pojemniki na dane odpady rozkładamy na dywanie. Puszczamy naszą piosenkę poznaną w tym tygodniu podczas której dziecko swobodnie się porusza. Podczas przerwy (zatrzymania muzyki) rodzic mów nazwę jakiegoś odpadu np. papier, butelka itp. A zadaniem dziecko jest ustawienie się wokół odpowiedniego pojemnika. Zabawę powtarzamy kilka razy 🙂

5.Zabawa dydaktyczna „Symbol recyklingu” – rodzicu porozmawiaj z dzieckiem o tym, co dzieje się z posegregowanymi odpadami. Następnie pokaż dziecku kartę obrazkową przedstawiającą znak recyklingu i porozmawiaj na ten temat. Np. wskazuje na powtórne wykorzystanie materiałów. Dzięki recyklingowi możemy otrzymać np. nową butelkę, torbę na zakupy, wazon, polar itp.

Pomocny tu będzie filmik edukacyjny 🙂

6. Proponujemy powtórzyć piosenkę pt. Świat w naszych rękach.

7. Zabawa dydaktyczna „Jak żyć ekologicznie?” – dziecko samodzielnie proponuje pomysły, następnie pokazujemy plansze i je omawiamy wspólnie.

8. Proponujemy wykonać eko instrumenty „Grzechotki” z dostępnych materiałów 🙂 Mogą być one wykonane z butelek plastikowych, nasiona różne ( fasoli, grochu itp.). Dziecko wsypuje nasiona do butelki i je zakręca. Następnie ozdobia według własnego pomysłu. Możecie również wykonać inne instrumenty Eko według własnego pomysłu. Oczywiście czekamy na Wasze fotorelacje 🙂

9. Polecamy również grę edukacyjną pt. „Znajdź pojemnik”. Link umieszczamy poniżej 🙂

Dodatkowo umieszzcamy karty pracy 🙂

10. A teraz trochę poćwiczymy! Zaproście swoje rodzeństwo bądź rodziców 🙂 Przygotujcie kochani butelki wody i zaczynamy!

Życzymy Wam miłego weekendu 🙂 Ściskamy i teśknimy za Wami bardzo mocno! Pani Julka i Pani Monika 🙂

Źródła; przedszkolankowo, youtube.com,