Zdalne nauczanie – piątek 24.04.2020 r.

Witamy Was Kreciki bardzo gorąco.

Dzisiaj piątek, a więc ostatni w tym tygodniu dzień naszej wspólnej nauki. Jesteście gotowi, możemy zaczynać? Świetnie!

Na początek zabawa ruchowa. Poruszajcie się w rytm muzyki z obrazkiem słońca i smutnej chmurki (do pobrania poniżej). Na przerwę w muzyce odpowiedzcie proszę na pytania, które zadadzą Wam rodzice. Gdy odpowiedź brzmi „tak” podnieście obrazek przedstawiający słońce lub smutnej chmurki, jeżeli odpowiedź brzmi „nie”.

Pytania do zabawy:

1. Ekologia to segregowanie śmieci?
  2. Dymiące się kominy fabryk są dobre dla powietrza i środowiska?
  3. Można palić śmieci w piecu?
  4. Samochody produkują niebezpieczne dla środowiska spaliny?
  5. Śmieci wyrzucamy byle gdzie?
  6. Po umyciu rąk dokładnie zakręcamy kran?
  7. Zbierając makulaturę ratujemy drzewa i oszczędzamy energię?
  8. Po zjedzeniu cukierka, papierek wyrzucamy do kosza?

Usiądźcie teraz wygodnie i posłuchajcie uważnie pewnej historii. Rodziców proszę, aby przeczytali poniższy wiersz.

„Sznurek Jurka” L. Szołdra

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko

Pytania do wiersza:

1. W jaki sposób boisko zamieniło się w śmietnik?
  2. Jak oceniacie postępowanie Jurka i jego kolegów?
  3. Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?

Czas na zabawę ruchową.

Do tej zabawy potrzebna będzie gazeta. Połóżcie ją na dywanie i swobodnie biegajcie po pokoju. W tym czasie rodzice będą wypowiadać różne słowa.  Kiedy usłyszycie słowo – deszcz – weźcie gazetę i stukajcie w nią palcami, słowo – burza – schowajcie się pod gazetą i mocno się skulcie, na hasło – kałuża – połóżcie gazetę i przeskakujcie ją.

„Ekostworki” czyli praca z recyklingu

Do wykonania pracy potrzebne będzie pudełko np. takie po cateringu lub po butach, farby, kolorowe kartki z bloku lub zapisane kartki, z których nie będziecie już korzystać oraz flamastry.

Jeżeli wszystko jest przygotowane, możemy zabrać się do pracy. Najpierw w górnej i dolnej części wycinamy zęby i malujemy  farbami na wybrany kolor. Możemy także udekorować Naszego stworka dowolnymi elementami (piórkami, kawałkami papieru itp.) Następnie z papieru wycinamy oczy i przyklejamy je na górze. W środku możemy dokleić również język i GOTOWE. Teraz możecie nadać swojemu stworkowi imię.

Ściskamy Was mocno i życzymy miłego weekendu.

Anna Burbulak i Aneta Lepioszka

Źródła: