OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. 104 lata temu na mapach Europy znowu pojawiła się POLSKA. Stało się to dokładnie 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Chcąc kształtować postawy patriotyczne i wychowywać naszych wychowanków w duchu umiłowania ojczyzny, przez cały tydzień rozmawialiśmy o … Polsce. Nasze małe „jeżyki” poznały legendę o powstaniu państwa polskiego („O Lechu, Czechu i Rusie”), dowiedziały się, że Polacy mogą spędzać wolny czas nad naszym polskim Morzem Bałtyckim lub w górach – Tatrach. Dowiedziały się także, że stolicą Polski jest Warszawa, a najdłuższą rzeką w Polsce jest Rzeka Wisła. Poznały również nasze symbole narodowe: godło, flagę i hymn, i że należy je traktować z szacunkiem i godnością. Nie zabrakło także prac plastycznych, tematycznie nawiązujących do Święta Niepodległości. Maluchy samodzielnie złożyły godło rozcięte na 4 części oraz samodzielnie wykonały kokardy narodowe – wszystko oczywiście po wcześniejszym instruktażu wykonania prac 😉

Punktem kulminacyjnym w tygodniu była uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 10 listopada br. cała społeczność przedszkolna, z powagą i w dużym skupieniu, oglądała program artystyczny przygotowany przez dzieci z najstarszych grup: „Motylów” i „Wiewiórek”. Po uroczystej akademii wszystkie dzieci oraz pracownicy przedszkola wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” i o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy, pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.