OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JEŻA

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu najeżyć. Ale nie tylko najeżanie (niektórych również fryzura) łączy nas z jeżami. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

Jeże towarzyszą nam od dzieciństwa w bajkach i książeczkach. Kto nie pamięta jeżyka z filmu „Krecik”? Ponad 20 lat temu w popularnej grze komputerowej pojawił się niebieski superszybki jeż Sonic, a dorośli mogą uśmiechnąć się pod nosem na myśl o komiksowym Jeżu Jerzym.

Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że to rozkoszne, choć kolczaste zwierzątko, jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest, aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić.

Międzynarodowy Dzień Jeża, przypadający 10 listopada, z racji obchodów tego dnia w naszym przedszkolu Święta Niepodległości, obchodziliśmy 15 listopada br. Dzień ten był doskonałą okazją, by poznać bliżej te jakże pożyteczne zwierzęta. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek dotyczących życia tych sympatycznych ssaków, poznaliśmy sposoby niesienia im pomocy. Na chwilę zamieniliśmy się w jeżyki i zapadliśmy już w sen zimowy, po czym przebudziliśmy się i wyruszyliśmy na żer. Odnaleźliśmy pary kart z jeżykami i ich cieniami oraz przykleiliśmy kolce z plasteliny do sylwety jeżyka. To był bardzo „zjeżowany” dzień 🙂