Zdalne nauczanie – wtorek 24.03.2020r

Witamy bardzo serdecznie nasze małe Jeżyki.

Zabawy dla dzieci w domu szybko się nudzą, dlatego dziś przygotowałyśmy Wam kolejną porcję inspiracji, jak ciekawie spędzić czas.

Dzisiaj zaplanowana jest aktywność muzyczna połączona z ćwiczeniami słuchowymi.  Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z rodziców w domu ma drukarkę, aby wydrukować przesłane przez nas materiały, dlatego skupiłyśmy się na tym, co można przygotować łatwo i bez większego wysiłku.

1. Zapraszamy do wspólnej zabawy przy piosence „Żaby aby”.

Tekst piosenki  wraz z opisem ruchów jest poniżej, natomiast muzykę znajdą państwo pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Sj4y_RMo_JE

Jesteśmy żaby, aby, aby ( dzieci wykonują ruchy pływania żabką)

Jesteśmy mokre, okre, okre ( naprzemienne ruchy barkami w przód i tył)

Mieszkamy w błocie, ocie, ocie (obrót dzieci wokół własnej osi z dłońmi w górze)

I się chowamy, gdy jest bociek. (dzieci kucają)

Jesteśmy żaby, aby, aby ( dzieci wykonują ruchy pływania żabką)

Jesteśmy mokre, okre, okre ( naprzemienne ruchy barkami)

Zjadamy muchy, uchy, uchy ( dzieci udają że paluszkami wkładają muchy do ust)

I mamy bardzo grube brzuchy!  (dzieci klepią się po brzuchu)

A my bociany, any, Any ( dzieci udają bociana)

Apetyt mamy, amy, amy (dzieci klepią się po brzuchu)

Wolno chodzimy imy, imy ( dzieci udają bociana )

Lecz każdą żabę zobaczymy. ( dzieci składają dłonie jak lornetkę)

A my bociany, any, Any ( dzieci udają bociana)

Apetyt mamy, amy, amy ( klepanie po brzuchu )

A nasze dzioby oby, oby ( dzieci udają bociana)

Na żaby maja dziś sposoby ( dzieci machają palcem wskazującym)

2.Ćwiczenia słuchowe

Do zabawy będą potrzebne: zamek błyskawiczny (bluza, kurtka), pokrywka od garnka, szklanka lub kubek,  folia aluminiowa, gazeta.

Usiądź naprzeciwko dziecka najpierw wspólnie w ciszy słuchajcie jakie dźwięki wydają te przedmioty. Następnie usiądźcie plecami do siebie i na zmianę sprawdzajcie czy potraficie odgadnąć usłyszany dźwięk.

3. Ekoinstrumenty-  czyli jak zrobić grzechotkę

Dzisiaj muzycznie i ekologicznie: przedstawiamy pomysł na wykonanie grzechotki.
Zabawki są proste w wykonaniu, można je wykorzystać do tworzenia własnej muzyki. Muzyka rozwija słuch i wyobraźnię, a naśladowanie rytmu wystukanego przez mamę jest świetną zabawą.

Potrzebne materiały:

– puste butelki dowolnej wielkości może być od actimelka

– suszony groch, fasolka lub ryż itp.

Aby zrobić grzechotkę trzeba po prostu wsypać groch, fasole lub ryż do butelki i zakręcić. Warto do grzechotek dodać jakieś kolorowe elementy np. koraliki, które będą dodatkowo skupiać wzrok dziecka. Jeżeli macie starsze dziecko lub małego spryciarza dla którego zakrętka to nie problem, możecie przed zakręceniem posmarować ją mocnym klejem
 np. na gorąco.

Małgorzata Waszczuk