Zdalne nauczanie – czwartek 09.04.2020 r.

Dzień dobry Kochani! Już za kilka dni święta, dlatego zostajemy w temacie wielkanocnym. Gotowi? To zaczynamy! 🙂

Wielkanocne ćwiczenia

Na początek troszkę się poruszamy.

Wcześniej przygotujcie wspólnie z rodzicami  kolorowe obrazki z zadaniami do wykonania. Pobierzcie je i wydrukujcie.  Nauczcie się krótkiej rymowanki:  „Wielkanocna wyliczanka królik, pisklak i pisanka, raz, dwa, trzy co w koszyczku niesiesz ty?”, po czym Rodzic zaprezentuje Wam ćwiczenie do wykonania (możecie sami wylosować kartę).

Jajka kolorowe- układanie i powtarzanie rytmów

Rodzice wydrukujcie proszę poniższą kartę z jajkami i dajcie swoim pociechom do wycięcia.

Jeżeli wszystko jest już przygotowane, możemy przejść do zadania.

Wybierzcie cztery różne emblematy jajek i ułóżcie je na dywanie. Zadaniem dzieci jest ułożenie pod spodem takiego samego zestawu. Zabawę powtórzcie kilka razy, za każdym razem zwiększając liczbę elementów.

Tak przygotowane karty możecie wykorzystać również do wspólnej gry w memory. Ta zabawa świetnie rozwija i ćwiczy pamięć.

Zapominalska kurka – opowiadanie matematyczne

Kochani usiądźcie wygodnie na dywanie i weźcie do ręki 10 sylwet jajek z poprzedniego zadania. Teraz Rodzice przeczytają Wam krótką historię pewnej, zapominalskiej kurki. Słuchajcie uważnie i za każdym razem, gdy kurka z opowiadania odnajdzie swoje jajko/jajka, układajcie przed sobą odpowiednią liczbę sylwet. Na koniec przeliczcie swoje jajka. Rodzice, po przeczytaniu możecie zadać dzieciom kilka pytań, by sprawdzić ile udało im się zapamiętać.

Kilka przykładowych pytań do tekstu:

1. Ile jajek kurka znalazła w stogu siana?
  2. Gdzie kurka znalazła pierwsze jajko?
  3. Kto jej powiedział, że jajka schowane są w traktorze?

Zapominalska kurka

(J. Siuda – Lendzion)

Zbliżały się Święta Wielkanocne. Kurkę Zapominalską różne zwierzęta prosiły o jajka na pisanki. Martwiła się kura bardzo i gdakała: „Jak ja tyle jaj zanieść zdołam? Ko, ko, ko, już wiem – kilka jaj pochowam, a gdy czas przyjdzie, jajka komu trzeba dam”. Kurka chciała bardzo dobrze ukryć swoje jajka, doskonale bowiem wiedziała, że gospodyni wszystkie jaja jej zabierze. Jak pomyślała tak zrobiła. Skrzętnie wszystkie jajka pochowała, a potem… o nich zapomniała! Czas świąt się zbliża, a kura jajek znaleźć nie może Biega po podwórku i gdacze. „Przecież gdzieś te jajka są, znaleźć je tylko muszę! Na to gąska gęga do niej: „gę, gę, gę, jedno jajko, do dużego wiadra wrzuciłaś”. Faktycznie – jest! Kurka dalej po podwórku biega, spotyka konika. „Koniku, koniku – pyta – czy jajek moich nie widziałeś?” „I – ha – ha” – rży koń. „Nie pamiętasz? Jajka w moim sianku schowałaś”. Kurka biegnie szybko do stogu siana. Szuka, szuka, grzebie nóżkami, by w sianku jajka znaleźć i choć to nie igła, to i tak musi się natrudzić. W końcu się udaje, trzy jajka były w stogu schowane! Kurka szuka dalej. Spotyka krowę. „Czego szukasz, kurko droga?” – pyta uprzejmie Mućka. „Szukam jajek, wcześniej je pochowałam, a teraz zapomniałam gdzie”. „Muuu…” – woła krówka. – „Zapominalska kurko, nie pamiętasz, a ja widziałam w zeszłym tygodniu, jak dwa jajka schowałaś w starym traktorze gospodarza. Biegnij tam czym prędzej, może jeszcze tam są”. Kurka biednie do traktora. Są dwa jajka! Wracając , widzi kózkę, która ochoczo skubie trawę. Kózka meczy: „Mee, mee, mee, kurko droga, tam pod krzaczkiem, jedno jajko widziałam, czy to nie twoje?”. Rzeczywiście, kurka już pamięta, pod krzaczkiem jedno jajko schowała. O, jest! Kurka już nie ma siły. To szukanie i bieganie jest bardzo męczące. Ale ma przeczucie, że jeszcze gdzieś są pochowane jajka. Wtem łagodna owieczka podchodzi do niej. „Kurko, sprawdź w starym koszyku” – beczy. Kurka patrzy, a tam jeszcze dwa jajka są. Zmęczona siada na grzędzie.

Przekształcanki jajkowe – twórcze rysowanie

Przedszkolaki! Poniżej znajduje się karta pracy, a na niej widnieją kontury jaj. Waszym zadaniem jest przekształcenie ich w coś zupełnie innego, nowego, poprzez dorysowanie brakujących elementów. Mogą to być np. rakiety kosmiczne, buty, auta, księżniczki, wszystko to co tylko sobie wymyślicie. Do dzieła, udanej zabawy!

Wielkanocna moda – rozwijanie twórczego myślenia

Podobnie jak w poprzednim zadaniu, proszę Rodziców o wydrukowanie poniższej kary pracy. Dzieciaczki, pewnie nie wiecie, ale mamy – kury bardzo się zdziwiły, gdy zobaczyły swoje jajka pomalowane na różne kolory i wzory. Pomyślały, że to najnowsza moda, dlatego trzeba zmienić swój wygląd. Waszym zadanie jest więc wymyślić ubranka dla kur. Wykorzystajcie przy tym różne materiały, które macie w domu (plastelina, kredki, mazaki, farby, skrawki materiałów, strony z kolorowych lub czarno-białych gazet).

To już wszystkie zadania na dzisiaj. Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia Wasze oraz Waszych prac.

Miłego dnia Kreciki. Ściskamy Was mocno i przesyłamy buziaki.

Anna Burbulak i Aneta Lepioszka

Źródła: