Zdalne nauczanie – piątek 03.04.2020r.

Witam wszystkie „Liski” w piątek. Który to jest dzień z kolei w tygodniu?

Brawo 🙂

1. W poniedziałek wspomniałam Wam, że w tym tygodniu obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ten dzień był wczoraj 😉 Wczoraj skupiliśmy się na innym święcie, równie ważnym, a Dzień Książki zrobimy sobie dzisiaj 🙂

Powiedzcie „Liski” rodzicom, jakie mogą być książki? O czym?

Dla kogo pisane są książki? Kto je czyta?

Czy książki są tylko do czytania?

2. Posłuchajcie teraz wiersza.

Elżbieta Safarzyńska „Książki”

Szanuj książeczki, czyś mały, czyś duży,
one zabiorą cię w świat podróży.
Pokażą ci kraje obce, tajemne,
skarby dobędziesz na światło dzienne.

Zobaczysz smoki z trzema głowami,
małego kota z wielkimi butami.
Małgosia Jasia dziś uratuje,
Piętaszek także ci podziękuje.

Róża do Księcia znów zagaduje,
wiedźma do worka złoto zsypuje.
Wśród fal się pluska Mała Syrenka,
wróżki pukają znów do okienka.

Dbaj więc o książki, szanuj, doceniaj,
nie gnieć karteczek i nie wydzieraj.
Podziel się wiedzą, radością i magią,
szanuj więc książki i im pomagaj.

Jakie postaci bajkowe były wymienione w wierszu?

Jak należy postępować z książkami? Pamiętacie nasz „KODEKS MAŁEGO CZYTELNIKA”?

3. Jest taka akcja ogólnopolska „Cała Polska czyta dzieciom”, promująca codzienne czytanie dzieciom.

Czy rodzice lub starsze rodzeństwo czytają Wam książeczki?

4. Pamiętacie jak powstaje książka? Przez jakie etapy tworzenia musi przejść, by trafiła do naszych rąk?

Dzisiaj to Wy będziecie tymi wszystkimi osobami jednocześnie, które pracują nad powstaniem książki. Pamiętacie je? Potraficie je wymienić?

autor, ilustrator, wydawca, grafik komputerowy, drukarz

Książki mogą być z samym tekstem (dla dorosłych), z tekstem i z ilustracjami (dla dzieci) oraz z samymi obrazkami (dla małych dzieci).

Wasze dzisiejsze zadanie polega na stworzeniu książeczki obrazkowej 🙂

Możecie wymyślić jakąś historyjkę, jakąś przygodę jakiejś postaci – dziecka lub zwierzątka – w tym momencie będziecie autorami, i zilustrować ją – w tym momencie będziecie ilustratorami i drukarzami jednocześnie.

Możecie też narysować różne obrazki, nietworzące ze sobą żadnej historyjki. Tak jest w książeczkach dla maluchów typu „Moje pierwsze słowa”.

Musicie tylko pamiętać o budowie książki 😉 Wiecie z czego składa się książka?

Czy książka może składać się z jednego obrazka? Z jednej kartki?

Każda książka ma przynajmniej kilka kartek, Wasze też powinny mieć więcej niż 2 😉 Złóżcie sobie kartki na pół i na każdej stronie wykonajcie ilustrację/ obrazek.

Czy Wasze książeczki są już gotowe? Możecie je już składać, czyli zszyć?Niczego nie brakuje?

Otóż to, każda książka oprawiona jest okładką. Na okładce musi być podany autor, czyli Wasze imię i nazwisko, oraz tytuł książki. Może być także ilustracja nawiązująca do treści książki 😉

Jak już macie „wydrukowane” strony Waszej książki, wraz z okładką, to co teraz trzeba z nimi zrobić? W drukarni je składają, a Wy je zszyjecie za pomocą zszywacza 😉 Poproście o pomoc rodziców przy tej czynności.

Mam nadzieję, że się pochwalicie swoimi autorskimi książeczkami 🙂

5. Praca w kartach pracy z niebieską okładką (“Kolorowy start z plusem. Czytam, piszę, liczę”).

Wykonajcie zadania ze stron 58 – 61 zgodnie z poleceniami.

5. Jutro, kochani, przypada Dzień Marchewki.

Jak bardzo zdrowe jest to warzywo, to chyba wszystkie „Liski” wiedzą 😉

Rok temu udało nam się ten dzień przeprowadzić w przedszkolu i na zajęciach rozmawialiśmy o walorach zdrowotnych marchewki, pamiętacie?

Ubierzcie się jutro na pomarańczowo.

Wykonajcie pracę plastyczną – wyklejcie korzeń marchewki kawałkami pomarańczowego papieru lub bibuły albo rozetrzyjcie paluszkiem plastelinę, a natkę pokolorujcie kredką.

Przez weekend wykonajcie z rodzicami sok marchwiowy lub ciasto marchewkowe, albo jeszcze inną potrawę, której głównym składnikiem będzie marchew 😉

Miłego dnia oraz weekendu 🙂

Renata Hływa

Źródło:

youtube.com

W. Żaba – Żabińska, “Kolorowy start z plusem. Czytam, piszę, liczę”, wyd. mac Edukacja

kolorowe-obrazki.pl