Zdalne nauczanie – czwartek 26.03.2020 r.

Zapraszamy no kolejny dzień zdalnej nauki naszych milusińskich! Dzisiaj tym razem trochę więcej matematyki oraz gimnastyki.

Drodzy rodzice dzisiaj zajmiemy się rozwijaniem kompetencji matematycznych po przez zabawę a dokładnie klasyfikowaniem. Do zadań potrzebujemy dużo guzików, kolorowe kartki, kartoniki z cyframi.

1. Zabawa dydaktyczna „Kolorowe guziki” – segregujemy guziki według liczby dziurek. Wytłumacz dziecku, że w tej zabawie nie ważny jest kolor guzików  lecz liczba dziurek. Na każdej kartce kładziemy kartonik określający liczbę dziurek, jednocześnie wyjaśniamy dziecku: np. tu położymy guziki z czterema dziurkami, tu z dwiema dziurkami, a tu guziki z pętelką, z jedną dziurką itp. Policzcie ile guzików jest w danym zbiorze. Możemy zadać pytanie dziecku gdzie jest guzików mniej, więcej, tyle samo.
  2. Zabawa dydaktyczna „Duże , średnie, małe guziki” – Rodzicu połóż na 3 kartkach po 1 guziku określających wielkość (duże , małe guziki natomiast 3 kartkę zostaw pustą, będziecie tam kładli guziki do których będziecie mieć wątpliwości), bądź narysuj razem z dzieckiem na kartkach odpowiednie cechy. Wytłumacz dziecku gdzie będą guziki duże (pokaż palcem na kartkę), a gdzie małe (tak samo wskaż palcem). Teraz nie jest ważna liczba dziurek, ani kolor. Istotna jest wielkość. Segregujemy według wielkości, możemy policzyć ile guzików jest w każdym zbiorze. Spytaj się dziecko o ile więcej jest guzików a o ile mniej w danym zbiorze.
  3. Rozkładamy dziecku guziki. Wskazujemy 3 cechy np. podaj mi guzik mały, szary z dwiema dziurkami. Dziecko wybiera dany guzik ze zbioru. Charakterystycznych kodów może Państwu powstać wiele. W tej zabawie ważne jest, aby zamieniać się rolami. Dziecko ma układać zadanie dla dorosłego.
  4. Mamo, Tato poćwiczmy razem! Zachęcamy do wspólnej gimnastyki razem z dziećmi. Link do ćwiczeń umieszczamy poniżej.

Dodatkowo poniżej dołączamy karty pracy dla chętnych 🙂

Pierwsza karta polega na pokolorowaniu tych samych liter w wyrazie guzik. Jest to doskonałe ćwiczenie na utrwalenie literek 🙂

Druga karta pracy polega policzeniu wszystkich figur geometrycznych tworzących sylwetę chłopca i dziewczynki oraz na odnalezieniu podobnych figur geometrycznych.

Trzecia karta pracy polega na policzeniu wszystkich kropelek wody i wykonaniu odpowiednich działań matematycznych.

Na miłe popołudnie polecamy w formie relaksacji słuchowisko pt. „Leśne opowieści”

Mamy nadzieję, że w tym trudnym czasie chociaż trochę pomożemy umilić wam wspólnie spędzany czas! Bardzo tęsknimy za naszymi podopiecznymi i wysyłamy wam drogie dzieci gorące uściski! A rodzicom dziękujemy za realizowanie zadań edukacyjnych 🙂

Julia Karabinowska i Monika Piotrowska

Źródła: przedszkolankowo.pl, youtube.com, przedwodnik metodyczny „Kolorowy start”