Zdalne nauczanie – wtorek 24.03.2020r.

Drogie dzieci wiemy jak bardzo lubicie śpiewać piosenki zapraszamy was dzisiaj do utrwalenia sobie słów i melodii piosenki ,,Maszeruje wiosna”. (słowa piosenki w zadaniu z wtorku 16.03.2020r.) Wiemy także, że bardzo lubicie zabawy w formie opowieści ruchowej, więc taką też dla was przygotowałyśmy. Chcemy również, abyście ten czas spędzali twórczo, wiec mamy dla was zadanie do zrobienia(karta pracy) i oczywiście zabawę freblowską. A jeśli rozpiera was energia, a na pewno to proponujemy dwie zabawy ruchowe.

Bardzo będzie nam miło jeśli pochwalicie się z nami swoimi pracami plastycznymi i zabawą Froebla wysyłając je na email ewelinaz0808@wp.pl

Opowieść ruchowa: Pani Wiosna.

Rodzic czyta dziecku opowieść pokazując i prosząc jednocześnie, aby dziecko naśladowało rodzica.

– Dzisiaj Pani Wiosna ma bardzo wiele pracy. Musimy jej koniecznie pomóc.

– Pani Wiosna wychodzi z domu – dziecko przenosząc ręce na biodra maszeruje za rodzicem.

– Kiedy dotyka ziemi ,topnieje śnieg i pojawiają się kwiaty – dziecko wykonuje przysiady dotykając dłońmi dywanu.

– Trochę się zmęczyła. Przysiadła na starym pniu drzewa i postanowiła odpocząć – dziecko przechodzi do leżenia na plecach.

Głęboko oddychała, wciągając pachnące świeżą ziemią powietrze – dziecko wciąga powietrze nosem, wypuszcza ustami.

– Jak przyjemnie, szkoda, że nie mogę dłużej posiedzieć. Zobaczę co słychać w sadzie – nogi wyciągnięte lekko na boki. Dziecko przeciąga się unosząc ręce w górę, na boki.

– Wyczaruję liście na drzewach i zaproszę ptaki. Niech wypełnią swym śpiewem okolicę – dziecko wykonuje podskoki wyciągając ręce w górę.

– Muszę przeskoczyć strumyk, nie mocząc sukni –dziecko wykonuje kilka podskoków obunóż.

– Posłucham jeszcze śpiewu ptaków – dziecko staje w lekkim rozkroku. Nie odrywając nóg od podłoża wykonuje skręty tułowia nadstawiając raz jedno raz drugie ucho.

– Pora wracać do domu. Zanim to zrobię porozmawiam jeszcze z drzewami – dziecko pozostaje w pozycji stojącej, kołysząc rękami w dowolnym kierunku równocześnie naśladując szum drzew z różnym natężeniem.

Zabawa Froebel

ZIELONY OGRÓDEK NA PARAPECIE – zabawy badawcze. Nadeszła wiosna, więc jest to czas, kiedy chętnie otaczamy się roślinami. Jeśli nie masz domu z ogrodem ani mieszkania z balkonem nie oznacza to, że nie możesz stworzyć z wspaniałego ogrodu na wiosnę. Dzieci mogą obserwować kolejne etapy wzrostu roślin. Wystarczy trochę miejsca na parapecie w kuchni. Nie trzeba od razu kupować ziemi i doniczek. Na początku drogi rodzicu możesz pokazać swojemu dziecku co dzieje się z ziarenkiem jeśli damy mu wodę i światło. Wystarczy słoik, kawałek gazy, woda i ziarenko fasoli.

Fasolka

Przygotowanie fasolki

Korzenie będą widoczne

Fasolowy liść

Postawcie przy oknie

Do słoika wlewamy wodę, tak żeby został centymetr do powierzchni naczynia, przykrywamy słoik gazą, którą mocujemy gumką, na to kładziemy fasolkę. I czekamy aż zacznie się coś dziać.
Podchodź z dzieckiem do fasolki co dwa dni  i sprawdzajcie czy ziarenko już napęczniało, czy pękło, czy już wychodzi z niego kiełek. Teraz cierpliwie czekamy na wzrost ziarenka fasolki.

Nabywanie wiedzy poprzez praktyczne działanie jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się. Dzieci mają możliwość samodzielnego wykonania określonej pracy, a potem wyciągania wniosków na podstawie systematycznych obserwacji.

A my czekamy na wasze zdjęcia z tego przedsięwzięcia

Zabawa ruchowa „Żaba i bocian”
1. Rodzic podejmuje rolę bociana, dziecko swobodnie skaczą pokoju (z zachowaniem bezpieczeństwa zabawy), naśladując skoki żabki, gdy usłyszy klekot bociana szybko wskakują do stawu ( w wyznaczone wcześniej miejsce). Zabawę powtarzamy 3-4 razy.

2. Zabawa w zielone.
W pokoju zgromadzone są różne zielone przedmioty, żeby dziecko mogło je swobodnie dotknąć podczas wyliczanki:
– Grasz w zielone?
– Gram!
– Masz zielone?
– Mam!
Zabawę powtarzamy kilka razy, dziecko stara się dotknąć za każdym razem coś innego.

Miłej zabawy Ewelina N. i Ewelina S.

Maszeruje wiosna – Piosenki dla dzieci – YouTube

www.youtube.com › watch

Świrszczyńska „Zabawa w żaby i bociana” , w: Ożyńsko- Zborowska A.: ”Antologia literatury dla najmłodszych”, KAW, Warszawa 2002.

Froebel.pl

Przedszkolankowo.pl