Zdalne nauczanie – 26.03.2020r. czwartek

Dziś przeniesiemy się w świat wspomnień i fotografii…

„Stare fotografie”

Leżą na dnie w szafie
pamiątkowe fotografie
w album stary są wklejone
tyle wspomnień kryją w sobie

Echem są dawnego życia
nic nie mają do ukrycia
czarno białe kolorowe
takie stare wyjątkowe

Każda fotka to przeżycie
które nam przyniosło życie
a okazję do pstryknięcia
widać w pozowanym zdjęciu

Gdy otwieram swe albumy
cała aż się trzęsę z dumy
bo są w nim osoby bliskie
które znałam od kołyski

Zanurzam się we wspomnieniach
i oglądam bez wytchnienia
jest w pamięci przygód tyle
wszystkie to są cudne chwile

Chociaż czas oblicza zmienia
są pamiątką bez wątpienia
w ramki więc niektóre włożę
by oglądać w każdej porze.

Po przeczytaniu wiersza zapytajcie dzieci: Czym są wspomnienia? Jak można je uwiecznić? Czy fotografie są fajną pamiątką? Czy mają takie w domach? Czy rodzina jest ważna, dlaczego?

Następnie wyszukajcie w domowych zakamarkach albumy z fotografiami waszej rodziny.

Otwórzcie je i poproście dziecko by wskazało ulubioną fotografię oraz uzasadniło swój wybór własnymi słowami. Słuchajcie uważnie i zadawajcie pytania. Później zamieńcie się rolami. Takie rozmowy na pewno przyniosą wiele ciekawych emocji zarówno dla was jak i waszych dzieci.

Kolejnym zadaniem będzie dopasowanie odpowiednich wyrazów do przeglądanych przez was zdjęć. Na początek wytnijcie etykiety z określeniami członków rodziny a następnie, wspólnie dopasujcie je do osób wyszukanych na waszych fotografiach. Dopasowane wyrazy przeczytajcie głośno z dzieckiem i podzielcie je na sylaby. Możemy również przeliczyć ilości sylab w wypowiedzianych słowach.

Poniżej znajdziecie również osobne karty pracy do wykonania, rozwijające spostrzegawczość i utrwalenie poznanych przez nas liter.

Ostatnim zadaniem będzie stworzenie drzewa genealogicznego. Wyjaśnijcie dzieciom w jaki sposób się je tworzy, kogo umieszcza się na samym dole a kogo na górze. W załączniku znajdą Państwo ilustrację poglądową do objaśnień a następnie tą do zaprojektowania przez nasze Sówki.

Udostępniamy również inspirację do ćwiczeń ruchowych, którą Sówki zdążyły poznać w przedszkolu 🙂

Marta i Natalia

Źródła: wiersze.kobieta.pl, przedszkolankowo.pl, rodzicielskieinspiracje.pl