Zdalne nauczanie – 7.04.2020r. wtorek

Dzień dobry we wtorek!

Jak już pewnie wiecie, wielkimi krokami zbliża się do nas Wielkanoc.

Dzisiaj zapraszamy was na wielkanocną, matematyczną przygodę…

Gotowi? Zaczynamy!

Dziś drogie Sówki dostaniecie własny koszyczek, kolorowe pisanki i… bardzo ważne zadanie do wykonania. Zanim jednak zaczniemy, poprosimy rodziców o przygotowanie kartek z cyframi od 1 do 12 i wymieszanie ich w dowolnym pudełeczku tak by przyjęły formę losów. Wy w międzyczasie wytnijcie poniższe elementy, które będą niezbędne by wykonać to zadanie. Jeżeli nie macie takiej możliwości, możecie je po prostu narysować. Kiedy wszystko już zrobicie, zamknijcie oczka i wybierzcie jedną kartkę. Otwórzcie ją i powiedzcie na głos co to za cyfra a następnie włóżcie odpowiednią liczbę pisanek do wyciętego przez was koszyczka. Na koniec, policzcie wszystkie wycięte pisanki i na odwrocie dowolnej kartki zapiszcie ich cyfrę. Zadanie powtarzamy aż do wylosowania ostatniej kartki.

Kolejnym, trudniejszym zadaniem będą zadania tekstowe. Możecie bazować na wyciętych wcześniej elementach i dopasować do nich przykłady do wykonania dla dziecka. Poniżej podajemy kilka przykładowych zadań natomiast resztę pozostawiamy waszej wyobraźni. Powodzenia!

Zadanie 1 Zajączek miał w koszyczku 5 pisanek. 1 zaniósł kurczaczkowi, a 3 rozdał dzieciom. Ile zostało pisanek w koszyczku Zajączka?

Zadanie 2 Z jajek w kurniku wykluło się 10 kurczaczków. 5 kurczaczków wyruszyło razem z Zajączkiem roznosić wielkanocne koszyczki. Ile kurczaczków zostało w kurniku?

A teraz niespodzianka… czeka na was dyktando graficzne, które w naszym przedszkolu znane jest jako kodowanie! Poniżej udostępniamy puste dyktando graficzne jak i te z dowolnym wzorem do wykonania: koszyczek wielkanocny lub pisanka. Sówki z pewnością świetnie sobie z nim poradzą. Czekamy na efekty waszych prac!

Ostatnim, matematycznym zadaniem będzie wielkanocne liczenie. Udostępniamy kilka kart pracy do samodzielnego wykonania. W pierwszej z nich Sówki muszą odszukać wszystkie pisanki, policzyć je i pokolorować swoją pracę natomiast w drugim wykonać kilka, opisanych już czynności. Do dzieła!

Zabawa ruchowa „Poszukiwacze jajek” Rodziców prosimy o ukrycie w  różnych miejscach domu jajek np. z czekolady lub przedmiotów, które swoim wyglądem przypominają jajko. Wybierzcie je razem z dziećmi tak by wiedziały czego mają szukać a następnie ukryjcie. Możecie przygotować dla dziecka koszyczek lub zwykłą reklamówkę, pudełeczko do zbierania swoich jajek/przedmiotów. Na wykonanie zadania mają maksymalnie 10 minut. Po poszukiwaniach, poproście dziecko by przeliczyło zebrane rzeczy oraz pokażcie mu te, których nie udało mu się znaleźć i wspólnie policzcie. Swoje wyniki zapiszcie na kartkach.  Zabawę możecie przeprowadzić z młodszym lub starszym rodzeństwem, zachowując znane Sówkom zasady fair-play. Oczy dookoła głowy i powodzenia!

Marta i Natalia

Źródła: dzieckiembadz.pl, bystredziecko.pl, domoweprzedszkole.pl, przedszkolankowo.pl