Zdalne nauczanie – piątek 27.03.2020r.

Granie emocjami – AKTOR 🙂

Dzień dobry Żabki w piątek. Dzisiaj porozmawiamy o emocjach.

1. Co to są emocje? Jak myślicie?

Sami spróbujcie zdefiniować czym mogą być emocje.

(Emocje to coś, co rodzi się w naszym sercu, poprzez różne sytuacje i okoliczności, których jesteśmy uczestnikami – ich źródłem jest wszystko co nas otacza. Emocje nie są ani dobre, ani złe. Każdy ma prawo czuć się szczęśliwy, jak i zły. Najważniejsze jest to, co robimy z tymi emocjami, czy i w jaki sposób pokażemy nasze emocje innym).

2. Obejrzyjcie ilustrację z emocjami. Powiedzcie jak się dzisiaj czujecie? Dlaczego? Co sprawiło, że czujesz się wesoły/smutny/zły/niezadowolony…?

3. Zabawa dydaktyczna „Pokaż jak się czujesz, gdy”:

– ktoś sprawi Tobie przykrość,

– jesteś głodny,

– dostaniesz prezent,

– boli Cię ząb/brzuch,

– boisz się dużego psa.

Czy łatwo pokazać emocje? Aktor na scenie gra różne role. Gra nie tylko ciałem, ale również emocjami. Czy zawód aktora jest łatwy?

4. Posłuchajcie opowiadania. Połóżcie się, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie:

„Jest ciepły letni dzień. Spacerujesz po polu pełnym kwiatów. Wąchasz te kwiaty. Widzisz czerwone poziomki wokół siebie. Zrywasz kilka i zjadasz je. Są słodkie i soczyste. Widzisz małego zajączka skaczącego po ścieżce. Idziesz po ścieżce za zajączkiem, aż do skraju lasu. On znika. Ścieżka zmienia się w zimne, żółte błoto. Zdejmujesz buty i skarpetki i idziesz przez błoto. Czujesz, że błoto przelewa ci się między palcami. Podchodzisz do strumyka, siadasz na kamieniu, moczysz nogi w wodzie. Podpływa mała rybka i skubie końce twoich palców. Czujesz łaskotanie. Schodzisz z kamienia, wycierasz stopy miękkimi, zielonymi liśćmi, a następnie zakładasz skarpety i buty. Czujesz się czysty. Słyszysz, że ktoś cię woła i biegniesz za tym głosem.”

– który fragment opowiadania podoba Ci się najbardziej?

– dlaczego?

Narysujcie portret swojej twarzy, pokażcie na twarzy emocje, które Wam dzisiaj towarzyszą 🙂

5)Na relaks po obiadku mamy dla Was zagadki związane z tematyką z całego tygodnia dla utrwalenia zdobytej wiedzy.

  • Powiedz, jakie lalki w teatrze spotykam, które mówią ludzkim głosem, tańczą na patykach? (KUKIEŁKI)
  • Zanim się w teatrze, zacznie przedstawienie, co się musi najpierw rozsunąć na scenie? (KURTYNA)
  • Jesteśmy w teatrze! z jakiej części sali, będziemy na scenę pilnie spoglądali?(WIDOWNIA)
  • Jak się nazywa ten budynek, w którym zobaczysz scenę, kurtynę, krzesła tam stoją rząd za rzędem, a Ty tam bajkę oglądać będziesz? (TEATR)
  • Zakładają sztuczne włosy, naklejają wąsy, nosy, czasem noszą maski i dostają od Was oklaski? (AKTORZY)

Informacja dla Rodziców:

Zagadki nie tylko bawią, ale przyczyniają się do poznawania i rozszerzania wiadomości, zaciekawiają, skłaniają do obserwacji otaczającego świata, rozwijają umiejętności twórcze. Przyczyniają się do kształtowania prawie wszystkich operacji myślowych (analiza, synteza, porównywanie, klasyfikowanie, uogólnianie). także pamięci, uwagi, spostrzegawczości i wyobraźni. Kształtują procesy motywacji i emocji u dzieci. Odgadywanie ich sprawia dzieciom wiele radości, przyjemności i satysfakcji.

Miłego dnia 🙂

Julita N. i Beata K.

Źródło:

eprzedszkolaki.pl

zabawkipichl.pl

Wielka księga zagadek – wyd.DCF