Zdalne Nauczanie- wtorek 7. kwiecień

Witajcie nasze kochane ,,Żabki”. Dzisiaj mamy już wtorek, a Święta Wielkanocne już tuż, tuż.

1.Posłuchajcie, więc o tradycjach związanych z nadchodzącymi Świętami.
Święta Wielkanocne kojarzą się nam z koszyczkiem czyli święconką: cukrowanym barankiem, kolorowymi pisankami, z palmą, babką lukrowaną, mazurkami, chlebem i wędliną, solą.

Co się wkłada do święconki w Wielkopolsce i ile za to zapłacimy ...

2.Zobaczcie co symbolizują produkty, które powinny znaleźć się w naszych koszyczkach.

3. Wiersz „Na wielkanocnym stole”  K. Kuzior – Wierzbowska

Stoją na stole baby lukrowane,
A między nimi cukrowy baranek.
Pobekuje cicho, stuka kopytkami
Bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.
Ale dwa kurczaki tej miski pilnują,
Na baranka groźnie oba popiskują.
Więc mały baranek w inna stroną zamierza.
Kilka listków rzeżuchy uskubał z talerza.

4.Zapoznajcie się ze słowami wiersza i próbujcie go zapamiętać.

5.Powtórzcie kilka razy wyraz ,, Śmigus – dyngus” z czym on się Wam kojarzy????? Może ktoś pamięta z poprzedniego roku???? A, więc Kochani przypomnimy sobie!!

W tradycji ludowej drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. To dzień radości i psot. Obyczaj lania wodą ma w Polsce długą tradycję. Tak bywało zarówno na wsi jak i w mieście. Z tym, że na wsiach dziewczęta były przeważnie chwytane i oblewane pod studnią, a nawet wrzucane do sadzawki czy rzeczki.W lany poniedziałek młodzież i nie tylko, polewa się wodą mającą dać zdrowie i pomyślność. Obejrzyjcie poniższe fotografie jak to wyglądało dawniej:

Śmigus-Dyngus – słowiański zwyczaj | Historia zapomniana i mniej znana
Lany Poniedziałek, Śmigus dyngus | Blogmedia24

6.Posłuchajcie też wierszyka o ,,Śmigusie- dyngusie”

,,Dyngus” – Władysław Broniewski

Śmigus! Dyngus! Na uciechę

z kubła wodę lej ze śmiechem!

Jak nie kubła, to ze dzbana!

Śmigus, dyngus dziś od rana!

Staropolski to obyczaj,

żebyś wiedział i nie krzyczał,

gdy w Wielkanoc, w drugie święto,

będziesz kurtkę miał zmokniętą.

7. A teraz coś na mały relaks ,,Wielkanocna przygoda”

Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrówka.A dzieci prosimy by w ten przedświąteczny czas pomagały Rodzicom w codziennych obowiązkach, no i ma się rozumieć w przygotowaniach do Świąt. Beata K, Julita N.

Źródło; przedszkolankowo.pl, youtube.com