Dzień dobry Ślimaczki! Byliśmy już na wycieczce po Polsce a teraz zabieramy Was na kolejną wyprawę tym razem po naszym mieście….. czyli….. Głogowie. Poznamy ważne miejsca oraz ich historię. Wyruszamy!!!
STACJA 1 Zamek Książąt Głogowskich
CIEKAWOSTKI:
Zamek został zniesiony nad brzegiem Odry w II połowie XIII w. przez księcia Konrada I, pierwotnie w stylu gotyckim , zbudowany został na planie prostokąta, z dziedzińcem i cylindryczną wieżą potocznie zwaną „wieżą głodową” na jej szczycie znajduje się metalowa konstrukcja symbolizująca koronę piastowską .Wykonana pod koniec lat 70-tych XX wieku miała nawiązywać do polskości Zamku Książąt Głogowskich .. Niestety podczas wojny zamek spalono. Odbudowę rozpoczęto w 1971 roku, a w 1976 zbudowano nowe skrzydło południowe (przypominające mur obronny) i odbudowano zachowując pierwotny styl barokowy skrzydło wschodnie, pozostałe skrzydła zamku zostały odbudowane w 1983 roku odbudowane , kiedy to zakończyła się odbudowa zamku. Skrzydło południowe wybudowano od podstaw. Zmieniono także wygląd wieży zamkowej, mimo iż była niemalże całkowicie zachowana w przedwojennym kształcie. Na przełomie XX i XXI wieku pojawiła się możliwość przywrócenia wieży jej poprzedniego kształtu, lecz nie uzyskano na to zgody konserwatora zabytków.
Teraz zamieniamy się w dworzan i próbujemy zatańczyć taniec Dworski https://www.youtube.com/watch?v=LxBMCrrzN4s
STACJA 2 Pomnik Dzieci Głogowskich
CIEKAWOSTKI:
Pomnik przedstawia przywiązane do machiny oblężniczej postaci dzieci- zakładników, które obrazują obronę Głogowa przed wojskami cesarza Henryka V w 1109 roku opisaną w kronikach Galla Anonima.
STACJA 3 Ratusz
CIEKAWOSTKI
Czy wiecie, że zegar na wieży ratuszowej miał kiedyś odwrotne ustawienie wskazówek – duża pokazywała godziny, mała minuty. Stawało się to powodem częstych spraw i nieporozumień między przyjezdnymi a miejscowymi. Głogowianie odczuwali rodzaj dumy, traktując zegar jako swoisty znak wyróżniający ich miasto. Później na głogowskim ratuszu czas odmierzał zegar z głogowskiej fabryki zegarów Weissa, który zdobył złoty medal na wystawie światowej w Wiedniu w 1873 roku. Wieża, o wysokości 80,35 m (najwyższa wieża ratuszowa na Śląsku i druga w Polsce – po gdańskim Ratuszu Głównego Miasta; niższa od pierwowzoru z 1720 roku o 13 cm), Jej podstawa jest kwadratowa, a wyżej przechodzi w ośmiokąt. W 2016 roku ogłoszono przetarg na otynkowanie wieży. Odtworzono też zegar o średnicy tarcz 3,55 m. Na wysokości 47,07 m znajduje się taras widokowy. W tym miejscu na chwilkę się zatrzymamy i pobawimy
W tym miejscu na chwilkę się zatrzymamy i pobawimy :
Zabawa z piłką – dziecko stoi na podłodze , rodzic odbija piłkę. Dziecko zamienia się w piłkę i naśladuje wszystkie ruchy, jakie wykonuje piłka poruszana przez rodzica:
• rodzic odbija piłkę o podłogę w różnym tempie, dzieci skaczą obunóż, ( szybko,wolno)
• w miejscu w takim samym tempie jak piłka,
• rodzic kołysze piłkę, trzymając ją oburącz wysoko nad głową, dzieci kołyszą się na boki w tym samym tempie co piłka,
• rodzic kręci piłką jak bąkiem, dzieci obracają się w miejscu,
• rodzic toczy piłkę po podłodze, dzieci kładą się i turlają po podłodze
STACJA 4 Sukiennice
SUKIENNICE: Odkryte kilka lat temu, tuż obok ratusza, szczątki sukiennic były sporą niespodzianką. Dla mieszkańców i archeologów. Teraz można je obejrzeć i wyobrazić sobie, jak się żyło w średniowiecznym Głogowie.
Odsłonięte przez głogowskich archeologów fragmenty średniowiecznego centrum miasta, były miejscem, z którego zaczynała się jego rozbudowa. W XIII wieku znajdowały się tam sukiennice. Tam kupcy handlowali suknem i innymi towarami. Z tego miejsca ulicą Sukiennice można było przejść w kierunku pobliskiego kościoła św. Mikołaja (obecnie w ruinie), gdzie z kolei stały bogate kramy(stoiska handlowe) m.in. ze złotą biżuterią i przyprawami.
Uwaga ! Zamieniamy się w kupców , rozglądamy się po stoiskach i wypatrujemy stoiska z przyprawami. Ooo jest!
Wypatrzyliśmy na stoisku z przyprawami, magiczne mikstury. Czy macie ochotę sprawdzić ich działanie? Udajemy, że trzymy w ręce buteleczkę z magicznym płynem, na znak rodzica, wykonujemy ruch naśladujący wypicie płynu, a następnie rodzic mówi jaką magiczną właściwość posiada „wypita” mikstura, a zadaniem dziecka jest przedstawić adekwatne do tego reakcje, np. eliksir młodości (zamieniamy się w bobasy),
zamieniamy się w ropuchę,
mikstura na sen ( udajamy że mocno śpimy),
eliksir śmiechu ( głośno się śmiejemy) itp.
Mamy nadzieje że wycieczka Wam się podobała
pozdrawiamy p. Ewelina , p. Agnieszka