Zdalne nauczanie – czwartek 07.05.2020r.

Witam Was, „Liski”, ponownie 🙂

Dziś chciałabym zabrać Was do stolicy Polski 😉 Czy wiecie już, jakie miasto dziś odwiedzimy?

1. Na początek proponuję obejrzenie legendy o powstaniu tego miasta:

https://www.youtube.com/watch?v=0m3UvlpNKOE

Od czego powstała nazwa miasta?

Jak brzmiała nazwa miasta na początku?

A jak dzisiaj wymawiamy tą nazwę?

2. Zapraszam Was teraz na spacer po Warszawie.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

To jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Warszawiacy to magiczne miejsce zawdzięczają Stanisławowi Augustowi, który w XVII wieku nabył od Stanisława Lubomirskiego podmiejski zwierzyniec, a następnie przekształcił go w letnią rezydencję. Obecnie na terenie Łazienek Królewskich (o łącznej powierzchni 80 hektarów) znajduje się szereg zabytków, m.in.: Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia czy Pałac na Wyspie zajmujący centralną część parku.

PAŁAC W WILANOWIE

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca, to dawna letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Ten unikalny w skali kraju barokowy zespół pałacowo-ogrodowy stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Warszawy. Budowlę wraz z otaczającym go parkiem wzniesiono w XVII wieku – pomimo wojen i zaborów miejsce to zachowało swoją niezwykłą, oryginalną formę.

STARE MIASTO WARSZAWY

Starówka Warszawy, niemal całkowicie zniszczona w 1944 roku, powstała „z gruzów” w ciągu zaledwie 5 lat. To wszystko, co dzisiaj można zobaczyć na Starym Mieście – kolorowe kamieniczki, strzeliste wieże kościołów czy imponujący Zamek Królewski – jest efektem odbudowy i rekonstrukcji stolicy po II wojnie światowej. Zwiedzanie starówki zwykle rozpoczyna się od placu Zamkowego, na którym w centralnej części wznosi się kolumna Zygmunta III Wazy. Po wschodniej stronie uwagę zwraca monumentalny zamek.

PLAC ZAMKOWY WRAZ Z ZAMKIEM KRÓLEWSKIM I KOLUMNĄ ZYGMUNTA III WAZY

POMNIK SYRENKI WARSZAWSKIEJ NA RYNKU

Nie można zapomnieć też o Rynku Starego Miasta ze słynnym już pomnikiem Syrenki. Urokliwe, pieczołowicie odrestaurowane kamieniczki dookoła przypominają miniaturowe miasteczko, które wyrosło w centrum nowoczesnej metropolii. Stara część miasta kończy się niejako na Barbakanie – potężnej budowli wzniesionej w XVI wieku jako umocnienie bramy Nowomiejskiej

BARBAKAN
PAŁAC KULTURY I NAUKI

To tak naprawdę wizytówka Warszawy i najwyższy budynek w Polsce (ma 237 m wysokości). Pałac Kultury i Nauki jest dziełem socrealizmu. Budowla, która powstawała w latach 1952-1955, była swoistym „darem” Związku Radzieckiego dla Polski.

Na 38 piętrach obiektu znajduje się ponad 3000 sal, gabinetów i pokojów zajmowanych przez liczne instytucje i firmy – w tym m.in.: kina, teatry, muzea czy uczelnie wyższe. Na 30. piętrze (na wysokości 114 metrów) znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę całej stolicy.

POMNIK SYRENKI WARSZAWSKIEJ NAD WISŁĄ

3. Czas zadbać o kondycję fizyczną 😉

https://www.youtube.com/watch?v=LVSMZjOwcTQ

4. Praca w Kartach Pracy cz.4.

Wykonajcie zadania na str. 34 – 35 zgodnie z poleceniami.

Pamiętajcie o tym, by szlaczki kreślić dokładnie, najpierw po śladzie, a potem samodzielnie, utrzymując je w liniaturze.

5. Praca w kartach pracy z niebieską okładką („Kolorowy start z plusem. Czytam, piszę, liczę”), str.79.

Poćwiczcie pisanie liter Ż, ż.

Miłego dnia 🙂

Renata Hływa

Źródło:

youtube.com

pixabay.com

google.com

radiozet.pl/Podroze/Warszawa-atrakcje-i-zabytki.-TOP-10-miejsc-ktore-warto-zobaczyc

W. Żaba – Żabińska, „Kolorowy start z plusem. Karty Pracy”, cz.4, wyd. mac Edukacja

W. Żaba – Żabińska, „Kolorowy start z plusem. Czytam, piszę, liczę” , wyd. mac Edukacja