Zdalne nauczanie – czwartek 21.05.2020r.

Witam Was, „Liski”, w kolejnym dniu 🙂

Wczoraj poznaliście kilka gatunków kwiatów łąkowych, a dzisiaj poznacie wybranych mieszkańców łąki 🙂

1. Zapraszam Was na film:

https://www.youtube.com/watch?v=V6Mu5Xlruw0

Wymieńcie nazwy mieszkańców łąki, których widzieliście w filmie. Podzielcie ich nazwy na głoski.

Jakich mieszkańców łąki jeszcze znacie?

osa pospolita

Przyjrzyjcie się pszczole i osie – spróbujcie dostrzec różnice w wyglądzie między tymi owadami 😉

Pszczoły mają ubarwienie brązowo-czarne, osy – żółto-czarne; tułów pszczół pokryty jest meszkiem, os – jest prawie gładki; odnóża pszczół są grubsze, os – cienkie.

trzmiel

Trzmiele to kuzyni pszczół. Są duże, gęsto owłosione, często jaskrawo ubarwione, ale zwykle z przewagą czerni lub też całkiem czarne. Mają bardzo duże znaczenie w gospodarce rolnej, ponieważ poszukując pyłku, którym się żywią, zapylają wiele gatunków roślin uprawnych, polowych i szklarniowych oraz dziko rosnących.

dżdżownica

Wyraz „dżdżownica” pochodzi od „dżdżu”, tj. „deszczu” – zwierzęta te wychodzą po deszczu na powierzchnię ziemi, stąd ich nazwa. Zwierzęta te drążą korytarze, do których wciągają części roślin i ściółkę, przyczyniając się do spulchniania gleby, do zwiększenia ilości zawartego w niej powietrza i wody, przemieszczania jej składników, a wydalane przez nie substancje organiczne i mineralne również ją użyźniają.

jaszczurka zwinka

Jaszczurki te są aktywne za dnia. Lubią wygrzewać się rankiem na słońcu, by po południu polować w niskiej trawie na owady. Gdy temperatura przekracza 40 °C, chowają się do wykopanych przez siebie norek. Wieczorem wracają do swoich kryjówek, gdzie spędzają noc.

padalec zwyczajny

Padalce to beznogie jaszczurki. Z wyglądu przypominają węża z powodu uwstecznienia kończyn. Przyjmuje różnorodne ubarwienie, na grzbiecie spotyka się zwykle odcienie brązu, na brzuchu czerń u samic i żółtawy deseń u samców. Występuje kilka odmian barwnych, w tym turkusowa. Osobniki młode ubarwione są inaczej od dorosłych. Głowa i ogon są bardzo słabo wyodrębnione od tułowia.

Padalce polują głównie na ślimaki nagie (bez muszli) i dżdżownice, nie są zbyt szybkie. Poruszają się wykonując wężowate ruchy ciała. 

czajka zwyczajna

Gniazda czajek to nieosłonięte zagłębienia w ziemi w otoczeniu niskich roślin (nie krępujących ruchów), wyścielone skąpo trawą. W Polsce czajki objęte są ochroną gatunkową ścisłą.

bocian biały

Bocian biały zjada szereg zwierząt, w tym owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i małe ptaki. Większość ze swojego pożywienia znajduje na podłożu, wśród niskiej roślinności oraz w płytkich wodach.

kret

Odżywia się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami, które lokalizuje dzięki czułemu słuchowi oraz włosom czuciowym na pysku i ogonie, czułym na drgania.

zając szarak

Nogi tylne zająca nazywa się skokami, natomiast uszy – słuchami. Zające szaraki są wyłącznie roślinożerne. Piją wodę ze zbiorników sporadycznie, najczęściej wystarcza im rosa z roślin, którymi się żywią. Wiosną i latem spożywają niewielkie nadziemne części roślin, jesienią mogą zjadać korzonki lub inny wydobywany spod ziemi pokarm roślinny. W zimie obgryzają gałązki drzew i krzewów, wczesną wiosną zjadają młode pędy. Zające szaraki nie kopią nor. Śpią w wyciśniętych podczas leżenia nieckach, które nazywa się kotlinkami. Odżywiają się zarówno w dzień, jak i w nocy.

2. Zapraszam Was na gimnastykę 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=TPHa1hK81CI

3. Praca w kartach pracy (niebieska okładka)

Wykonajcie zadania na str. 88 – 89 zgodnie z poleceniami.

4. Poszukajcie w wyprawce plastycznej (fioletowa teczka) kartę z biedronką.

Wykonajcie pracę zgodnie z instrukcją podaną na drugiej stronie karty.

Miłego dnia 🙂

Renata Hływa

Źródło:

youtube.com

google.com

pl.wikipedia .org

W. Żaba – Żabińska “Kolorowy start z plusem. Czytam, piszę, liczę”, wyd. mac Edukacja

“Kolorowy start z plusem. Wyprawka plastyczna”, wyd. mac Edukacja