Organizacja pracy przedszkola od 6 maja na czas zagrożenia epidemicznego

Uwaga Rodzice! Prosimy o zapoznanie się poniższymi komunikatami dotyczącymi organizacji pracy przedszkola oraz procedury przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola w czasie zagrożenia epidemicznego.

Szanowni Państwo, udostępniamy także do pobrania oświadczenia, które należy wypełnić, zanim pozostawicie dzieci pod naszą opieką. Jeśli dysponujecie Państwo drukarką, to można oświadczenia wydrukować we własnym zakresie i przynieść do przedszkola już wypełnione. Gotowe druki będą też dostępne w placówce.

Organizacja pracy przedszkola od 6 maja na okres zagrożenia epidemicznego

Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci w okresie zagrożenia epidemicznego

Poniżej znajdziecie Państwo pełne procedury opracowane przez Urząd Miasta Głogów.

ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA OD 6 MAJA 2020 R. NA CZAS ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

  1. Przedszkole czynne jest w godzinach 7.00 – 15.30.
  2. Liczebność grup nie przekracza 10 dzieci.
  3. Grupy będą przebywać w wyznaczonych i stałych salach.
  4. Zawiesza się organizowanie zajęć dodatkowych wymagających uczestnictwa osób z zewnątrz, np. religia, j. angielski.
  5. Każde pomieszczenie użytkowane w przedszkolu zostaje wyposażone w płyn dezynfekujący.
  6. Dyrektor zobowiązany jest do wyznaczenia jednego miejsca – kosza, na wyrzucanie środków ochrony osobistej po ich zużyciu.
  7. W widocznym miejscu w łazienkach należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
  8. Zobowiązuje się nauczycieli do przestrzegania zasad prawidłowego mycia rąk i nadzorowania podczas tej czynności dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  9. Przy organizacji żywienia w placówce, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  10. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 600 lub je wyparzać.
  11. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i zasad higieny podczas podawania dzieciom napojów oraz posiłków. Posiłki spożywa się w małych grupach w swoich salach.
  12. Eliminuje się obowiązek mycia zębów przez dzieci.
  13. Eliminuje się leżakowanie dzieci.
  14. Zaleca się częste dezynfekowanie powierzchni dotykowych, takich jak: poręcze, klamki, włącznik światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach zajęć i pomieszczeniach do spożywania posiłków. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  15. Codziennie  w godzinach porannych należy dezynfekować urządzenia na placu zabaw, w przypadku gdy dzieci będą z niego korzystać, środkiem do tego przeznaczonym. W sytuacji, gdy plac zostaje wyłączony z użytkowania, należy zabezpieczyć go taśmą.
  16. Dyrektor zobowiązany jest do przygotowania harmonogramu przebywania grup dzieci na placu przedszkolnym, tak aby uniknąć większych skupisk i kontaktu między grupami dzieci.
  17. Zabrania się wyjścia poza teren placówki, na spacery lub wycieczki.
  18. Z sal przedszkolnych należy usunąć wszelkie zabawki i sprzęty,  których nie ma możliwości częstego i bezpiecznego dezynfekowania (np. pluszaki, lalki, wózki, dywany).
  19. Co godzinę należy wietrzyć salę zajęć i prowadzić zabawy ruchowe przy otwartych oknach.
  20. Dyrektor zobowiązany jest do wyznaczenia i przygotowania pomieszczenia (wyposażonego w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować dziecko w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
  21. Dyrektor zobowiązany jest do umieszczenia w łatwo dostępnym miejscu numerów telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych (szpital z oddziałem zakaźnym).
  22. Pracownicy pedagogiczni pracują 8 godzin dziennie w systemie dwutygodniowym – tzn. dwa tygodnie pracy bezpośredniej z powierzoną grupą dzieci, następne dwa tygodnie praca zdalna w domu w odpowiednio wyliczonym czasie pracy, za który odpowiedzialny jest dyrektor placówki.
  23. Pracownicy niepedagogiczni pracują 8 godzin dziennie – dwa tygodnie bezpośredniej pracy z nauczycielem w powierzonej grupie, następne dwa tygodnie wykonują prace zlecone przez dyrektora na terenie placówki.
  24. Dyrektor zobowiązany jest do zorganizowania takiej pracy aby pracownicy po 60 r.ż. oraz z istotnymi problemami zdrowotnymi nie mieli bezpośredniego kontaktu z dziećmi.
  25. Personel pomocniczy oraz kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
  26. Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający lub odbierający dzieci do i z placówki mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
  27. Rodzice/opiekunowie prawni mogą wchodzić wyłącznie do wyznaczonej w placówce przestrzeni z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem na 15 m2.
  28. Dyrektor wyznacza osoby dyżurujące do przyjmowania i przekazywania do odbioru dzieci  przy drzwiach wejściowych do placówki.
  29. Osoby wyznaczone zabezpieczone zostają w indywidualną osłonę nosa i ust oraz rękawiczki ochronne.
  30. Osoby wyznaczone do przyjmowania dzieci zobowiązane są do zmierzenia dziecku temperatury ciała oraz odkażenia dłoni dziecka odpowiednim środkiem do tego przeznaczonym oraz do przekazania dziecka nauczycielowi lub pomocy nauczyciela danej grupy.
  31. Nauczyciel lub pomoc nauczyciela po odebraniu dziecka od osoby przyjmującej, zobowiązana jest do dopilnowania dziecka w szatni podczas przebierania oraz odprowadzenia do wyznaczonej grupy.

PROCEDURA PRZYJMOWANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA  W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

  1. Zabrania się rodzicom, opiekunom prawnym oraz pozostałym osobom trzecim przebywania na terenie placówki oraz placu zabaw.
  2. W pierwszej kolejności z przedszkola powinny korzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Rodzice zobligowani są do przedstawienia na prośbę pracownika przedszkola zaświadczenia od pracodawcy, że nie mają możliwości świadczenia pracy zdalnej.
  3. Pierwszeństwo przyjęcia do placówki dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujący zadania oraz realizujące zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.
  4. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  5. Dzieci przyprowadzane są i odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe.
  6. Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający/odbierający dziecko do/z placówki powinni przy wejściu dezynfekować dłonie, zakładać maseczki ochronne oraz zakrywać nos i usta.
  7. Dzieci korzystające z opieki przyjmowane będą przy drzwiach wejściowych  do przedszkola przez wyznaczoną przez dyrektora osobę i przekazywane pod opiekę odpowiedniemu nauczycielowi lub pomocy nauczyciela.
  8. Dziecko przychodzące do przedszkola będzie miało mierzoną temperaturę przez osobę przyjmującą oraz dezynfekowane dłonie.
  9. Rodzic, opiekun prawny dziecka powyżej czwartego roku życia zobowiązany jest do zaopatrzenia dziecka w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Osłonę po przekazaniu dziecka pracownikowi należy zabrać ze sobą i ponownie użyć po odbiorze dziecka z placówki.
  10. Zabrania się przynoszenia przez dzieci zabawek lub innych przedmiotów pochodzących z domu.
  11. Zobowiązuje się rodziców, opiekunów prawnych do przyprowadzania dzieci zdrowych – bez jakichkolwiek objawów, w przypadku stwierdzenia objawów niepokojących osoba przyjmująca dziecko ma prawo nie przyjąć dziecka pod opiekę.
  12. W sytuacji wystąpienia u dziecka objawów niepokojących podczas jego pobytu w przedszkolu, pracownik przedszkola niezwłocznie informuje o tym fakcie rodziców, którzy są zobligowani do odbioru dziecka w czasie nie dłuższym niż do godziny po otrzymaniu informacji z przedszkola.
  13. Zobowiązuje się rodzica, opiekuna prawnego, w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola, do podpisania:
  • Oświadczenia o stanie zdrowia dziecka i nieprzebywaniu żadnego członka rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących na kwarantannie;
  • Oświadczenia o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji;
  • Zgody na mierzenie temperatury dziecku.