ZAKRĘTKI ZBIERAMY, CHORYM DZIECIOM POMAGAMY

Codziennie miliony plastikowych zakrętek po napojach ląduje w koszu na śmieci. A można je przecież wykorzystać w znacznie lepszy sposób np. do działań charytatywnych.

Zbieranie zakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Plastikowe zakrętki – od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów – są w każdym domu. Zbiórka zakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść do naszego przedszkola zebrane przez siebie zakrętki 🙂

Akcja zakrętki…, ale co dalej?

Akcja „zbieramy zakrętki” jest zwykle organizowana w szczytnym celu, dla chorych i poszkodowanych przez los. Po sprzedaniu plastikowych zakrętek wolontariusze uzyskują pieniądze, które przekazują potrzebującym. Co dzieje się zaś z samymi zakrętkami?

Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe zakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych – z odpadów.

Akcja zbierania zakrętek – w jakim celu?

Zbiórka zakrętek organizowana jest najczęściej w szczytnych celach. Przykładem może być zakup wózka inwalidzkiego, zakup fotelika terapeutycznego czy sfinansowanie kosztownej rehabilitacji lub leczenia. Każdy powód jest dobry, aby zbierać zakrętki i przekazywać je na cele charytatywne 🙂

Nasza placówka od początku funkcjonowania włącza się do „zakrętkowych” akcji charytatywnych, dzięki którym możliwe jest wsparcie leczenia lub rehabilitacji dzieci z terenu głogowskiego.

W miniony czwartek (03.11.br.) przekazaliśmy zakrętki, zebrane przez naszą grupę, na rzecz małego wojownika Franka. Teraz zbieramy dla Amelki 🙂