PRELUDIUM ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA JAMY USTNEJ

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD, World Oral Health Day) to najważniejsze święto stomatologiczne, obchodzone 20 marca, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym, oraz promowanie profilaktyki.

Wydarzenie zostało ustanowione przez Światową Federację Dentystyczną FDI w 2007 roku. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogólnego.

W aktualnej formule Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest od 2013 roku. Początkowo (w 2008 roku) ŚDZJU ustanowiono na 12 września, tak aby uhonorować dzień urodzin założyciela FDI dr Charlesa Godona. Kilka lat później władze Światowej Federacji Dentystycznej uznały jednak, że w związku z cykliczną organizacją Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI we wrześniu oraz licznymi obowiązkami w tym okresie, ŚDZJU należy przenieść na 20 marca.

Dziś już wiadomo, że szczoteczka do zębów, pasta, nici dentystyczne, gumy do żucia bez cukru pomagające optymalizować poziom pH osadu nazębnego nie wystarczą w walce z próchnicą, trzeba także zmienić nawyki żywieniowe, ponieważ to cukier zawarty w pokarmach sieje największe spustoszenie. Właściwa dieta, pozbawiona nadmiernej ilości cukrów prostych, to jeden z filarów profilaktyki stomatologicznej dzieci i dorosłych. Lekceważenie negatywnego wpływu cukru, to natomiast najkrótsza droga do próchnicy, a w jej efekcie poważnych problemów zdrowotnych.

Tymczasem zaawansowana próchnica i zakażenia jamy ustnej (bakteryjne, grzybicze) mogą prowadzić do stanów zapalnych, które nieleczone są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka. Tym stanom sprzyja nadużywanie cukrów prostych w pokarmach i napojach. Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Federacji Dentystycznej (FDI), w ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru wzrosło trzykrotnie, potwierdzając tym samym powszechną opinię ekspertów, że nadmierna konsumpcja, szczególnie słodzonych napojów, zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia otyłości i chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy, ale także chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i cukrzycy.

W trosce o nasze zdrowie, w dniu urodzin założyciela Światowej Federacji Dentystycznej, rozmawialiśmy o zdrowiu jamy ustnej. Przypomnieliśmy sobie jakie pokarmy sprzyjają naszemu zdrowiu, a jakie szkodzą. Przypomnieliśmy sobie także jak należy prawidłowo dbać o higienę naszych ząbków i do kogo należy się udać, gdy zacznie nas coś niepokoić. Wykonaliśmy również eksperyment, który zobrazował nam, co dzieje się ze szkliwem ząbków poddanemu działaniom kwasów występujących w jamie ustnej.