Witam Was „Liski” 🙂
Spójrzcie na okno. Jaką dziś mamy pogodę? Wymieńcie swoim rodzicom wszystkie zjawiska atmosferyczne, jakie dostrzegacie na zewnątrz 😉
Kochane dzieci, jutro (w sobotę, 09 maja) będziemy obchodzić Dzień Unii Europejskiej. Jest to szczególny dzień, w którym świętujemy pokój i jedność w Europie. Dlatego dzisiaj zapoznamy się ważnymi informacjami dotyczącymi Unii Europejskiej 🙂
Czy wiecie na jakim kontynencie znajduje się Polska?
Polska znajduje się w Europie, w jednym z 7 kontynentów:
W Europie znajduje się 46 państw.
Sąsiadami Polski są:
Polska, jej sąsiedzi i jeszcze 18 innych państw europejskich oraz 1 państwo azjatyckie (Cypr) (razem 27 państw) należą do międzynarodowej organizacji, która nazywa się Unia Europejska. Państwa te zjednoczyły się, by pomagać sobie nawzajem, wspierać się, jak w rodzinie 🙂
Początki Unii Europejskiej sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku – w roku 1952 utworzono Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W roku 1958 utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Unia Europejska powstała 01 listopada 1993 roku, a jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje od 01 grudnia 2009 roku, zastępując wcześniejsze wspólnoty europejskie.
Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 01 maja 2004 roku.
Podobnie jak państwa, Unia Europejska również ma swoje symbole:
Flaga Unii Europejskiej
Dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy.
Hymn Unii Europejskiej
Hymn Unii Europejskiej to fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena w 1823 roku do tekstu poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości” z 1785 roku.
Hymn wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności w uniwersalnym języku, jakim jest muzyka.
Celem hymnu europejskiego nie jest zastąpienie hymnów narodowych poszczególnych państw członkowskich UE, lecz uczczenie wspólnych wartości. Hymn jest odtwarzany podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej i przy okazji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze europejskim.
Waluta Unii Europejskiej
Walutą Unii Europejskiej jest euro i obowiązuje w 19 krajach członkowskich.
Maskotka Unii Europejskiej
Maskotką Unii Europejskiej jest Syriusz. Imię pochodzi od nazwy najjaśniejszej z gwiazd na niebie.
Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.
Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem.
A Wam z czym kojarzy się Polska? „Ubierzcie” tak Syriusza, aby każdy, kto spojrzy na Wasz rysunek, wiedział, iż Syriusz pochodzi z Polski 😉
http://pp15.glogow.pl/wp-content/uploads/2020/05/Syriusz.pdf
Posłuchajcie piosenki o Unii Europejskiej:
https://www.youtube.com/watch?v=5VVAotBHuiM
Na podsumowanie dzisiejszych zajęć wykonajcie zadania w kartach pracy zgodnie z poleceniami:
– Karty Pracy cz. 4 – str. 38 – 39,
– „Czytam, piszę, liczę” – str. 86 – 87.
W sobotę możecie wykonać kartę z wyprawki plastycznej (fioletowa teczka) dowolną techniką.
Miłego dnia i weekendu 🙂
Renata Hływa
Źródło:
epodreczniki.pl
europa.eu
uniaeuropejska.info.pl
wikipedia.org
google.com
youtube.com
W. Żaba – Żabińska, „Kolorowy start z plusem. Karty Pracy”, cz.4, wyd. mac Edukacja
W. Żaba – Żabińska, „Kolorowy start z plusem. Czytam, piszę, liczę”, wyd. mac Edukacja
„Kolorowy start z plusem. Wyprawka plastyczna”, wyd. mac Edukacja