Dzień dobry Motylki! Witamy Was w ten piękny słoneczny, wtorkowy dzień 🙂 Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie co dla Was dzisiaj przygotowałyśmy 🙂
- Na początek powitamy się krótką rymowanką „Witam wszystkich Was”
Witam wszystkich Was (machamy do wszystkich)
w ten radosny czas (szeroko uśmiechamy się)
jedną ręką pomachamy, (machamy jedną ręką)
jednym oczkiem pomrugamy (puszczamy oczko)
teraz sobie podskoczymy (wysoko podskakujemy)
i cichutko już siedzimy. (siadamy na dywanie)
2. Drogi rodzicu przeczytaj poniższy wiersz dziecku pt. „Teatr lalek” K. Beluch, następnie porozmawiajcie na jego temat.
Jest w mym mieście teatr lalek.
Co dzień spektakl daje,
by przenosić wszystkie dzieci
w wyobraźni kraje.
Lecz gdy światła już pogasną
na ogromnej scenie,
za kurtyną lalki dają
własne przedstawienie.
Wolne już od ludzkiej ręki,
co nimi porusza,
tworzą własny spektakl z baśni
zaklętych w ich duszach.
Grają śpiewem, tańcem, gestem,
słowem i milczeniem
dla Wielkiego Widza, co je
swym ożywił tchnieniem.
Przez noc całą grają lalki,
aż zmęczone zasną,
lecz się zbudzą, gdy na scenie
światła znów pogasną.
Propozycje pytań do wiersza:
- O jakich lalkach była mowa w wierszu?
- Gdzie teatr nas przenosi? W jakie miejsce?
- Co robią lalki, kiedy światła już pogasną?
- Motylki czy byliście kiedyś w teatrze? Jeśli tak to opowiedźcie o tym 🙂
3. Zabawa dydaktyczna „Teatr lalek” – w tej zabawie dziecko pozna rodzaje lalek teatralnych. Rodzic pokazuje różne rodzaje teatrów lalek. Dziecko powtarza te nazwy, dzieli te nazwy na sylaby i głoski. Wskazywanie cech wspólnych i różnic poszczególnych lalek.
Pacynka – rodzaj lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami animatora, jest poruszana od dołu.
Kukiełka – lalka teatralna umieszczona na kiju, poruszana przez aktora ukrytego za parawanem.
Jawajka – lalka teatralna poruszana od dołu. Jest ona osadzona na długim kiju, który jest niewidoczny i animator trzyma za ten kij jedną ręką, a drugą ręką trzyma druty, które SA przyczepione do rąk lalki, dzięki czemu nimi porusza.
Marionetka – lalka teatralna, która jest poruszana od góry za pomocą sznurków, nitek zawieszonych na tzw. krzyżaku. Każda linka jest przymocowana do innej, oddzielnej części ciała marionetki i przy ruchu krzyżaka są one poruszane.
4. Zabawa dydaktyczna „W świecie teatru” – zapoznanie z najważniejszymi pojęciami związanymi z teatrem: scena, widownia, aktor, kurtyna, kostiumy, rekwizyty, bilet. Prosimy, aby dzieci podzieliły te słowa na głoski ( np. scena – s-c-e-n-a) i wskazali ilość głosek w danym słowie.
5. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Lustra” – dziecko siada naprzeciwko rodzica. Jedno jest „aktorem”, który przygotowuje się do występu, a drugie jego odbiciem w lustrze i ma za zadanie wykonywać dokładnie takie same ruchy. Później następuje zamiana ról.
6.Zabawa dydaktyczna „ Wiem jak się zachowywać w teatrze” – rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat zasad odpowiedniego zachowywania się w teatrze. Poniżej umieszczamy plansze, które prosimy pokazać dziecku, aby określiło które zachowania w teatrze są prawidłowe a które nie. Dziecko powinno uzasadnić swoją odpowiedź.
7. Wykonanie pracy plastyczno – technicznej „Moja pacynka” – potrzebujemy starą skarpetkę, włóczki, guziki, małe pomponiki itp. Dzieci wykonują pacynki według własnego pomysłu i z dostępnych materiałów oczywiście z pomocą rodziców 🙂 Dzięki wykonaniu własnej pacynki możecie wykonać własne przedstawienie samodzielnie 🙂 Czekamy na Wasze piękne pacynki!
8. Dodatkowo umieszczamy karty pracy 🙂
9. Mamo, Tato poćwiczmy razem! 🙂 Teraz zapraszamy na wspólną gimnastykę 🙂
Motylki ściskamy gorąco 🙂 I już się nie możemy doczekać kiedy Was zobaczymy 🙂 Pani Monika i Pani Julka 🙂
Źródła: przedszkouczek.pl, przdszkolankowo.pl, mamawdomu.pl,