Symbole Głogowa – 05.05.

Witajcie Ślimaczki,

Dzisiejsze spotkanie zaczniemy od wiersza ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie. Posłuchajcie dokąd zaprasza nas Mateusz Serafin. Rodzicu, przeczytaj dziecku poniższy wiersz:

„Zaproszenie do Głogowa”

Moje miasto – Głogów, chyba go nie znacie,
Chętnie wam opowiem, gdy mnie posłuchacie.
Jest on starym grodem z wieku dziesiątego,
Zbudowanym przy rzece Odrze przez Mieszka Pierwszego.
Jest tu Zamek Książąt i zabytków wiele,
Warto je obejrzeć moi przyjaciele.
Więc zapraszam wszystkich do miasta mojego,
Już od dawnych czasów Głogowem zwanego.

Odpowiedzcie sobie wspólnie na pytania:

  1. Dokąd zaprasza nas autor wiersza?
  2. Nad jaką rzeką leży Głogów?
  3. Jakie znasz zabytki Głogowa?

A teraz spójrzcie na fotografie, które znajdują się poniżej. Zapewne rozpoznajecie je w wczorajszych zabaw. Nazwijcie je, podzielcie ich nazwy na sylaby.

Głogów – to miasto, w którym mieszkamy, w którym część z Was się urodziła. To nasza mała ojczyzna. Głogów podobnie jak Polska, ma swoje „symbole”: HERB, FLAGĘ I HEJNAŁ.

HERB GŁOGOWA

Herb Głogowa ma kształt tarczy i składa się z pięciu części.

Pierwsze pole tarczy jest niebieskie i przedstawia Madonnę w koronie trzymającą berło i Dzieciątko stojąc na srebrnym półksiężycu. Całość w aureoli promienistej koloru złotego.

W drugim polu znajduje się na złotym tle śląski czarny orzeł bez korony, z rozpostartymi skrzydłami. W poprzek na piersi orła widnieje srebrny półksiężyc, na nim krzyż.

Trzecie pole czerwone, na nim czarny łeb bawołu zwrócony do przodu.

Czwarte pole niebieskie, na nim kruk siedzący na złotej gałęzi z trzema sękami. Kruk skierowany do wewnątrz.

W centralnej części herbu znajduje się złoty inicjał „G” na czerwonym tle. G – jak Głogów.

Rodzicu, możesz zapoznać swoje dziecko z opisem symboli umieszczonych na herbie

Madonna w koronie trzymająca berło i Dzieciątko stojąc na srebrnym półksiężycu. Madonna to patronka kolegiaty – najstarszej głogowskiej świątyni, która pamięta jeszcze czasy Piastów. Postać Madonny pojawia się na pieczęciach miejskich Głogowa już od 1326r.

Czarny orzeł śląski. Czarny orzeł bez korony to orzeł Piastów Śląskich. Orzeł był symbolem uniwersalnym i bardzo popularnym wówczas bowiem symbolizował sobą siłę, odwagę, mądrość i sprawiedliwość.

Czarna głowa byka (bawołu). Motyw z bykiem był wielokrotnie przedstawiany na monetach bitych w mennicy głogowskiej. Głowa byka była godłem królewskiego starosty księstwa głogowskiego Hansa von Loos, który sprawował również nadzór nad mennicą miejską.

Kruk. Wizerunek Kruka pojawił się na pieczęci miejskiej miasta 17 marca 1490r. Kruk siedzący na srebrnej gałęzi to godło rodu Korwinów, którzy panowali w Głogowie. W XV wieku herb podarowali miastu.

FLAGA GŁOGOWA

Barwami Miasta Głogowa są kolory biały i czerwony.

Flagą miasta jest szachownica w kolorach białym i czerwonym o kształcie prostokątnym i ilości pól 8 x 5.

W wolnej chwili po obiedzie możecie wziąć kartkę w kratkę oraz czerwoną kredkę i narysować flagę Głogowa. Uważnie przeliczcie, czy zgadza się Wam liczba pól w pionie i poziomie.

HEJNAŁ GŁOGOWA

Wysłuchajcie go wspólnie. Dziecko może maszerować przy jego dźwiękach i wyklaskiwać rytm.

Szanowni Państwo, zachęcamy do wspólnego obejrzenia filmu udostępnionego przez znanego miłośnika historii Głogowskiej. Film, interesujący, i choć część treści z pewnością wykracza poza możliwości percepcyjne naszych dzieci, to warto go obejrzeć, by zapoznać się z trudną historią naszego miasta.

GŁOGÓW? POMAGAMY :)Przeczytałem wczoraj w jednej z lokalnych gazet dramatyczny artykuł na temat filmu zrealizowanego w związku z niedawno obchodzoną rocznicą odbudowy Starówki w Głogowie. Całość ma 20 minut i kosztowała aż 20 tysięcy złotych, łatwo policzyć, że daje to 1000 zł za 1 minutę. Film ten był do obejrzenia na jedynym pokazie w Urzędzie Miasta i później niestety słuch o nim zaginął. Co prawda pojawił się jeszcze na youtube, kanał Gmina Miejska Głogów, jednak od listopada 2017 obejrzało go ledwie 40 osób, co, jak również łatwo policzyć, daje niecałe 1/3 osoby dziennie 😉 Szkoda, żeby ten ambitny i zrealizowany z takim rozmachem film przepadł w otchłani internetu czy urzędniczych biurkach, więc postanowiłem spontanicznie pomóc w jego rozpowszechnianiu, a przy okazji ulżyć wydziałowi promocji. Niniejszym chcę prosić również Państwa o udostępnianie tej produkcji na własnych profilach, bo tylko dzięki temu tysiące ludzi zobaczą na własne oczy jak jest u nas ładnie, co przełoży się być może także na liczbę turystów odwiedzających Głogów co roku. Taka promocja na fb kosztuje niekiedy spore pieniądze i prowadzą ją profesjonalne firmy, do tego na zlecenie. Ale MY zrobimy to zupełnie za darmo, w końcu to nasze ukochane miasto i zależy nam na nim, prawda 🙂 ?

Opublikowany przez Festunga Glogau Przemysław Lewickiego Sobota, 10 marca 2018

Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie, życzymy miłego dnia i ściskamy serdecznie!

p. Agnieszka i p. Ewelina