Witajcie kochani!
Mamy już piątek. Na dzisiaj przygotowałyśmy dla Was troszkę informacji o naszym rodzinnym mieście pod hasłem ,,Głogów – moja mała ojczyzna”
Na dobry początek dnia rozgrzewka przy znanym i lubianym przez dzieci utworze muzycznym. Zapraszamy do zabawy 🙂
A teraz zapoznamy was z pochodzeniem nazwy naszego miasta…
Skąd pochodzi nazwa naszej miejscowości dokładnie nie wiadomo, ale prawdopodobnie od dużej ilości głogu, krzewu kolczastego, który rósł w tej okolicy. Głogów zanim stał się miastem, był grodem to znaczy – twierdzą obronną otoczoną wałem z ziemi drewna i kamieni. Chronił przed niebezpieczeństwem ludność, która mieszkała w tym miejscu nad rzeką Odrą. Pierwszym władcą- Polski Mieszko I – kazał zbudować nowy gród na – Wyspie Odrzańskiej, w dorzeczu rzeki Odry i Baryczy. Po wielu latach, gdy zwiększała się liczba ludności, książę Konrad – założył miasto, w miejscu dawnej osady targowej – na lewym brzegu rzeki Odry.
Tak prawdopodobnie wyglądał dawniej Głogów – był grodem…
Za najbardziej znane i największe wydarzenie z dawnych czasów , to słynna w historii Polski – w roku 1109 Obrona Głogowa, kiedy to mieszkańcy grodu odpierali ataki wojsk niemieckich. Poświęcili nawet swoich synów, których władca niemiecki kazał przywiązać do machin oblężniczych. Zabrano ich podstępnie jako zakładników, którzy posłużyli atakującym gród Niemcom jako żywe tarcze!!! Głogowianie nie ustąpili i gród pozostał niezdobyty.
Tak wyglądała Obrona Głogowa…
Dla upamiętnienia tego wydarzenia został wzniesiony – Pomnik, pomysł ustawienia pomnika powstał z inicjatywy Głogowskiego Towarzystwa Kultury w 1966 roku z okazji obchodów tysiąclecia istnienia państwa polskiego.
Tak wygląda Pomnik Dzieci Głogowskich…
Jest jeszcze wiele zabytków w naszym pięknym rodzinnym mieście, zobaczcie też Głogów – dawniej i dziś…
Poznajecie to miejsce? To Stare miasto…
A teraz zapraszamy na Was wierszyk T. Kubiaka pt ,,Ojczyzna”. Chętne dzieci mogą nauczyć się go na pamięć.
,,Wszystko dookoła, dom i przedszkole,
fabryczne dymy, żelazna kolej,
kwiaty przy oknie, klon koło bramy,
słoneczny uśmiech, kochanej mamy
i las, co cieniem dzieci zaprasza.
Wszystko to Polska – Ojczyzna nasza”.
A teraz zobaczcie jak wygląda Herb Głogowa i flaga.
W pierwszym polu Madonna z Dzieciątkiem – symbolizuje opiekę nad kolegiatą, najstarszą świątynią Głogowa. Czarny Orzeł Piastów Śląskich – symbolizuje siłę, odwagę, mądrość i sprawiedliwość. Czarna głowa byka- świadczy o przynależności miasta do starosty austriackiego. Motyw byka był wielokrotnie przedstawiany na monetach bitych w mennicy głogowskiej. Kruk – to godło rodu Korwinów, węgierskiej rodziny do której niegdyś należało nasze miasto.
Flaga Głogowa – przedstawia szachownicę w kolorach białym i czerwonym.
A teraz, waszym zadaniem będzie stworzenie rysunku na którym przedstawicie ulubione miejsce w swoim mieście. Technika pracy jest dowolna, liczymy na waszą niezawodną kreatywność. Do dzieła! 🙂
Proszę was również o uzupełnienie kart pracy ze strony 40 i 41 w żółtej książce.
Cudownego weekendu kochani i do zobaczenia w poniedziałek!
Natalia
Źródło: youtube.com, https://pl.wikipedia.org, „Głogów – moja mała ojczyzna” – Opracowanie U.Gała.