Zdalne nauczanie 06.04.2020

Dzień dobry Jeżyki

Przed nami kolejny tydzień ale jakże bardzo ważny. Wiosna – to pora radosna a w niej Święta i to jakie! Czy wiecie?

Każdego roku, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, wszystkie dzieci odwiedza zajączek wielkanocny. Przychodzi, a raczej kica z prezentami dla dzieci. Ale nie zostawia ich ot tak, po prostu. Przygotowuje dla dzieci mnóstwo zadań, których dopiero rozwiązanie prowadzi  do ukrytej niespodzianki.

A teraz zamieńmy się w takiego zajączka i wyobraźmy sobie jak szykuje się idąc na wizytę do naszych domów.

Drogi rodzicu przeczytaj wierszyk a nasze „zajączki”  będą naśladować ruchem

Pan zajączek myje łapki,

bo są jeszcze nie umyte.

Myje pyszczek, myje szyję,

bo wybiera sie z wizytą.

Lecz najdłużej myje uszy,

bo ma uszy bardzo długie:

wodą, mydłem, mydłem wodą,

najpierw jedno, potem drugie

A teraz w skupieniu posłuchajcie opowiadania

„Bajeczka wielkanocna” A. Galicy

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
– Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?
A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
– Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.
Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk-puk i przygrzewało mocno.
– Stuk-stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.
Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
– Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.
Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
– Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
– Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
– Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
– Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
– Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.
A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzyń-dzyń, dzyń-dzyń.
Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
– Co to? Co to? – pytał Zajączek.
– Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.
I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
– To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami.

Rozmowa na temat opowiadania:
· Co robiło słonko?
· Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, … ?
· Dlaczego słonko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?
· przypomnienie dzieciom jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?

Święta Wielkanocne najbardziej kojarzą się nam z jajkiem.

A więc zapraszamy teraz na zabawę badawczą w której to właśnie jajko występuje w roli głównej.

Obserwacja 1. Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego. Opisywanie budowy jajka.

Dziecko ogląda i dotyka jajek (jedno ugotowane na twardo, drugie surowe), potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice.

Obserwacja 2. Kręcące się jajka.

Rodzic wprawia oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej. Próbuje znaleźć uzasadnienie.

Eksperyment: Jajko w occie

Zanurzcie jajko w occie i pozostawcie na 24 godziny. Po tym czasie, dziecko opisuje, co stało się z jakiem, co stało się ze skorupką? Jakie właściwości ma teraz jajko?

Jeśli wykonaliście wszystkie zadania to sprawdźcie gdzie ukrył zajączek w waszych domach wielkanocną niespodziankę dla Was. Powodzenia

Małgorzata Waszczuk

Agnieszka Tadajewska