MAMO, TATO – IDĘ DO PRZEDSZKOLA!

Pierwsze dni w przedszkolu to niewątpliwie duży stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców, również dla nauczycieli. Dziecko wkracza w zupełnie nowe, nieznane dla niego środowisko.

Artykuł ten kierujemy do rodziców, aby zrozumieli i spróbowali ułatwić dziecku przejście przez pierwszy etap bycia przedszkolakiem. Dobre samopoczucie dziecka w grupie przedszkolnej jest naszym wspólnym dobrem. Przedstawiamy kilka sposobów na optymistyczne podejście do nowego etapu życia dziecka, co jest już gwarantem połowy sukcesu.

 

Nastaw dziecko pozytywnie. Przygotowanie do pierwszych dni w przedszkolu.

 Drogi Rodzicu! Opowiadając dziecku o przedszkolu, mów tylko pozytywnie (szczególnie akcentując słowo „przedszkole”), np. W przedszkolu jest dużo dzieci, które się bawią zabawkami. Pani w przedszkolu czyta bajeczki, buduje z dziećmi na dywanie wieże z klocków itp.  Nie należy w żadnym wypadku straszyć dziecka przedszkolem, typu: Zobaczysz jak pójdziesz do przedszkola, to migiem będziesz sprzątał zabawki, a pani to nauczy cię posłuszeństwa itp. Tego typu uwagi wywołują dodatkowy stres u dziecka utrudniając mu pierwsze kontakty z nauczycielką oraz nasilają w nim niepokój w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu.

W tym momencie, Drogi Rodzicu, bardzo wiele od Ciebie zależy. Mimo że przeżywasz ten dzień, nie daj dziecku nic po sobie poznać. Staraj się nie uzewnętrzniać swoich obaw mówiąc „nie wiem jak sobie poradzisz”, ani nawet upiększać rzeczywistości mówiąc, że w przedszkolu będzie super, że jest mnóstwo zabawek i fajni koledzy. Nie zawsze będzie tak kolorowo, jak to w życiu, czasem ktoś nie będzie miał ochoty podzielić się zabawką albo do jedzenia będzie coś, czego akurat dziecko nie lubi. Przygotuj dziecko w zakresie samoobsługi, postaraj się, aby, idąc do przedszkola, posiadało już podstawowe umiejętności w tym zakresie. Omówcie razem harmonogram dnia, uprzedź dziecko, co będzie robić w przedszkolu.

Na pewno w tym dniu trzeba poświęcić dziecku dużo czasu i uwagi, nie należy się spieszyć ani wywierać presji na dziecku. Dzień wcześniej spakuj dziecko, wspólnie z nim wybierz ubranko na ten ważny dzień. Wyjdźcie z domu trochę wcześniej, pozwólcie wybrać dziecku zabawkę, która razem z nim „pójdzie” do przedszkola, niech dziecko ma towarzysza, któremu może opowiedzieć o swoich smutkach i radościach. Daj mu poczucie bezpieczeństwa, będzie kojarzyło się z domem, ułatwi oczekiwanie na rodziców.

 

Rozstanie.

W drodze do przedszkola powiedz dziecku, że się rozstaniecie i zapewnij dziecko, że przyjdziesz po nie po pracy. Rozstanie powinno trwać krótko, jeżeli dziecko zostało do niego wcześniej przygotowane. Rodzicu – nie przedłużaj tego momentu, i tak jest nieunikniony. Powiedz dziecku, że je mocno kochasz i że sobie poradzi. Nigdy nie znikaj bez pożegnania!! Nie martw się, że dziecko płacze, w przedszkolu pracuje wykwalifikowany personel, który na pewno nie pozwoli, aby jakieś dziecko w przedszkolu czuło się źle.

 

Zawsze dotrzymuj słowa.

Jeśli masz możliwość, Drogi Rodzicu, przez pierwszy tydzień odbieraj dziecko wcześniej z przedszkola. Mów konkretnie kiedy przyjdziesz, ponieważ „niedługo” może brzmieć dla dziecka jak cała wieczność. Mów konkretnie, np. „odbiorę cię po obiedzie”. Dziecku łatwiej będzie znieść rozłąkę, jeśli będzie miało pewność, że dotrzymasz słowa.

Przedstawcie przedszkole jako miejsce przyjazne, pełne zabawy i ludzi, którzy są nam przyjaźni. Mówcie dziecku, że wspaniale wspominacie czas  spędzony w przedszkolu. Jeśli dziecko ma świadomość, że rodzice lubili przedszkole, nie będzie się go obawiało, a Wasza postawa wzmocni jego przekonanie, że każdy chce być przedszkolakiem.

Dobre przygotowanie się do – być może pierwszej – tak długiej rozłąki, do wymagań i zasad panujących w przedszkolu, do poznania nowego środowiska oraz kolegów i koleżanek, a także pani, z którą będzie dziecko niedługo spędzało większą część dnia, ułatwią szybszą aklimatyzację w nowym środowisku.

 

Podejmując decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola, staraj się dobrze do tego przygotować. Powyższe wskazówki są bardzo przydatne i na pewno ułatwią pierwszy kontakt dziecka z przedszkolem. Pamiętaj, że wszystkie osoby pracujące w przedszkolu zawsze posłużą Ci radą i pomocą.

Trzymamy kciuki za przyszłe przedszkolaki.

Opracowała mgr Ewelina Narwojsz