„POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO”. CZYLI JAK CZYTANIE BAJEK DZIECIOM WPŁYWA NA ICH ROZWÓJ.

” We wszystkim co małe dzieci widzą i robią potrzebna jest im obecność kogoś, kto będzie im mówił czego doświadczają zanim tego całkowicie doświadczą. W ten sposób dzieci poznają słowa, które są im potrzebne, aby interpretować własne środowisko.”

Francoise  Dolto

 

W życiu dziecka tworzy się obraz rodzica przewodnika i opiekuna – który prowadzi go przez zakamarki życia – bezpiecznie i spokojnie. Dzieci uwielbiają bajki, zarówno te wierszowane, jak i pisane prozą. Czytanie  bajek to nie tylko doskonały relaks i atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. To inwestycja w rozwój dzieci – emocjonalny, społeczny czy intelektualny. Jednym słowem wartość bajek jest nie do przecenienia.

Bajka pobudza rozwój emocjonalny, kształtuje wrażliwość. Jest dla dziecka lustrzanym odbiciem tego, co samo przeżywa i czego doświadcza, co czuje i widzi, co je cieszy, ale i niepokoi na co dzień. Dziecko, śledząc fabułę opowieści, automatycznie wchodzi w rolę bohatera, odnajduje się w świecie wykreowanym przez autora bajki. Owszem, przeżywa niesamowite przygody, ale wraz z nimi – towarzyszące im rozterki i emocje. Dzięki temu rozpoznaje je i nazywa.  Czytając dobrze dobrane bajki stwarzamy sytuację, w której kształtuje się wyobraźnia dziecka uwarunkowana emocjami pojawiającymi się podczas słuchania. Czytając bajki mamy nieograniczony wpływ na dobór tekstów, które pomogą dziecku w interpretowaniu różnych sytuacji życiowych. Poprzez czytanie bajek dziecko oswaja się z takimi emocjami jak radość, zdziwienie, smutek, gniew czy strach.

Bajka w mniej lub bardziej zawoalowany sposób uczy dzieci reguł rządzących światem. Pokazuje zachowania, mechanizmy, ale i wzorce zachowania czy pożądane cechy osobowe. Kształtuje więc postawy społeczne, hołdując takim wartościom jak szacunek, lojalność czy przyjaźń. Tym samym wpływa na zachowanie i myślenie, buduje światopogląd i pielęgnuje wartości moralne. Każe przeżywać, myśleć, oceniać i dokonywać wyborów. Pomaga zrozumieć i świat, i siebie. Zaszczepia pozytywne wzorce, ale także optymizm i wiarę w to, że będzie dobrze – wystarczy pokonać przeszkody, nie uciekając od nich.

Kontakt dziecka z bajką rozwija jego zasoby językowe, pogłębia wiedzę, pobudza intelekt i wyobraźnię, a także twórcze myślenie. Dzięki temu, że czytamy dzieciom bajki, dziecko obcuje z językiem literackim, poznaje środki stylistyczne, co wpływa na jakoś mowy, która jest bardziej płynna, słownik czynny i bierny jest bogatszy. Ćwiczona jest umiejętność czytania ze zrozumieniem, koncentracja uwagi i zapamiętywanie. Bajka to klucz do krainy fantazji i kreatywnego postrzegania rzeczywistości. Pamiętajmy także o tym, że czytanie bajek razem z dzieckiem to fantastyczny budulec więzi rodzica z małym czytelnikiem – stają się one bliskie, serdeczne i zażyłe. To także okazja – dla mamy czy taty – na poznanie dziecka, zrozumienie jego sposobu patrzenia na świat, dotarcie do jego wnętrza. Czytanie książek wzmacnia relację rodzica z dzieckiem. Rodzicom często pomaga zrozumieć psychologiczny i emocjonalny rozwój ich dzieci, nadać mu właściwy kierunek.

Bajki to również doskonały pretekst do porozumiewania się z dzieckiem, to dobry pretekst do rozmów o życiu widzianym oczami dziecka, o tym co ważne, a co nieco mniej. Nie pozwalajmy na to, aby dziecko znalazło azyl przed ekranem telewizora. Korzystajmy więc z tej bajecznej sposobności jak najczęściej.

Opracowanie: mgr Ewelina Narwojsz