PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ

„Minęły wieki. Toczą się koła historii i ślady dawnych walk zatarł czas. Wśród zielonych szuwarów płynie Odra i szemrze opowieści o starych dziejach i bohaterstwie obrońców Głogowa” – tymi słowami kończy się film na kliszy diapozytywowej, który obejrzały przedszkolaki. W ten sposób dzieci poznały historię obrony swojego miasta rodzinnego. Bohaterom obrony Głogowa poświęcona została również gazetka ścienna, umiejscowiona na korytarzu przy salach grup: „Sowy” i „Wiewiórki”.

W miniony czwartek (27.10.br.) nasi najstarsi wychowankowie odwiedzili lokalne miejsca pamięci w Głogowie. Dzieci z grupy „Sowy” złożyły kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem dzieci głogowskich oraz papieża Jana Pawła II, natomiast 5-6latki z grupy „Wiewiórki” – pod pomnikiem żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz na grobach nieznanych żołnierzy na cmentarzu komunalnym przy ul. Legnickiej w Głogowie.

Powyższe działania zrealizowane zostały w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, odbywającej się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej, jak i lokalnej.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.