MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola uczciły kolejną rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło również nasze przedszkole 🙂

W poniedziałek (22 listopada br.) dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko – w kolorze UNICEF. Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki przed wejściem do placówki ustawiły się w serce, po czym wzięły udział w niebieskim marszu DLA KAŻDEGO DZIECKA. Po powrocie obejrzeliśmy prezentacje o prawach dziecka oraz rozwiązywaliśmy różne zadania. Nie zabrakło także zabaw tanecznych i ruchowych przy piosenkach o prawach dziecka, a także prac plastycznych o tej tematyce. Na holu przy naszej sali stanęły tablice z informacjami o prawach dziecka. Poznaliśmy także postać Janusza Korczaka – wielkiego zwolennika i polskiego prekursora działań na rzecz dzieci; człowieka, który mówił i własnym życiem zaświadczał, że „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.