OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA I INAUGURACJA REALIZACJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W roli czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, starsi koledzy, strażacy czy znani aktorzy. Dzieci mogą też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje, związane np. z zainteresowaniami.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, co też czynimy codziennie po obiedzie 🙂

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zbiegły się w naszej grupie z obchodami Światowego Dnia Jabłka, dlatego też wysłuchaliśmy wiersza Jana Brzechwy pt. „Entliczek – pentliczek”.

W tym dniu rozpoczęliśmy również realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” 🙂 Co piątek kolejne dziecko z naszej grupy zabierze zalaminowane zdjęcie naszego misia Steve’a na weekend do swojego domu, wraz z kartą do uzupełnienia, by rodzice, dziadkowie czy starsze rodzeństwo przeczytali ulubioną bajkę dziecku i misiowi 🙂 Realizacja w/w projektu również ma sprzyjać budowaniu więzi i spędzaniu czasu wspólnie z dzieckiem oraz rozwijać te umiejętności, które stymuluje głośne czytanie 🙂