ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

W miniony piątek (22 kwietnia br.), podobnie jak większość ludzi na całym świecie, obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Przez cały miniony tydzień podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, co możemy robić w ciągu roku, a nie tylko w dniu święta naszej planety, aby nam, ludziom, a także zwierzętom i roślinom żyło się lepiej 🙂

Ideę obchodów Dnia Ziemi zapoczątkował amerykański senator Gaylord Nelson. Do zainicjowania święta przyczyniła się katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów, ptaków, ryb i innych morskich zwierząt oraz dewastacji środowiska na wiele lat. Kilka miesięcy po pierwszych obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi powstała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska. Dzięki niej podpisano wiele aktów prawnych, skupiających się na ochronie zagrożonych gatunków oraz walce o zrównoważone środowisko.

Światowy Dzień Ziemi corocznie przypada 22 kwietnia. Na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały w latach 90. XX wieku. W tym dniu zwraca się szczególną uwagę na promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety. Przypomina się wtedy o właściwym segregowaniu śmieci, sadzeniu drzew, oszczędzaniu wody oraz innych czynnościach wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi.