DZIEŃ MARCHEWKI

Warzywa są jednym z najważniejszych elementów diety, bez nich niemożliwe jest racjonalne odżywianie. Zawarte w nich sole mineralne zobojętniają nadmiar kwasów powstających w ustroju, dzięki czemu regulują równowagę kwasowo-zasadową. 
Spożywanie warzyw wpływa korzystnie także na regulację procesów trawienia, działa oczyszczająco na organizm, chroni przed rozwojem chorób przewlekłych. W warzywach występują prawie wszystkie witaminy i składniki mineralne oraz związki aktywne biologicznie, które regulują metabolizm komórkowy.
Jednym z najbardziej popularnych i najsmaczniejszych warzyw w polskiej diecie jest marchewka. Jest to warzywo, którego właściwości i wartości odżywcze doceniano już w starożytnych Chinach. Jednak wówczas najbardziej znana była odmiana w kolorze białym. Marchewkę pomarańczową wyhodowali Holendrzy dopiero w XVII wieku. To właśnie ona do dziś cieszy się największą popularnością, mimo że na rynku dostępne są także żółte, czerwone, a nawet ciemnofioletowe i czarne okazy. Pomarańczowa odmiana marchewki jest lubiana przede wszystkim przez miłośników słonecznych kąpieli, który wierzą, że regularne sięganie po to kolorowe warzywo pozwala przedłużyć opaleniznę. Marchewka wykazuje też liczne właściwości lecznicze.
Oto one:
  • Jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i najbogatszym źródłem beta-karotenu. Z tej substancji organizm wytwarza witaminę A niezbędną m.in. do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Tylko 100 g marchwi zawiera 6460 ug beta-karotenu i 8840 ug wszystkich karotenów. Beta-karoten ma również silne działanie antyoksydacyjne, hamuje utlenianie cholesterolu, wzmacnia układ immunologiczny oraz pomaga zapewnić ochronę przed zwyrodnieniem plamki żółtej i rozwojem zaćmy starczej – głównej przyczyny ślepoty u osób starszych.
  • Niska kaloryczność oraz wysoki poziom substancji odżywczych, czyni ją idealnym pożywieniem dla tych, którzy się odchudzają. W 100 g marchwi znajduje się tylko 27 kcal i 3,6 g błonnika.
  • Marchew zawiera dużo kwasu foliowego i witamin z grupy B, które wpływają korzystnie na zdrowie układu nerwowego oraz usprawniają pracę układu trawiennego. Ponadto regulują metabolizm komórkowy i chronią przed chorobami przewlekłymi m.in. nowotworami.
  • Dzięki zawartości potasu marchew posiada właściwości regulujące ciśnienie krwi oraz działa moczopędnie.
  • Włókno pokarmowe marchwi pomaga regulować trawienie, leczyć niestrawność i zapobiegać zaparciom. Wystarczy wycisnąć sok z marchwi w sokowirówce i dodać kroplę oliwy z oliwek lub oleju lnianego do szklanki. Wypicie 150 ml takiego napoju każdego ranka przyniesie ulgę w zaparciach. Marchew działa też wzmacniająco przy biegunce.
  • Ze względu na wysoką zawartość mikro- i makroelementów oraz flawonoidów marchewka zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, a także dobrze wpływa na stan skóry, paznokci czy włosów.
Marchewki są pyszne – zarówno spożywane na surowo, jak i gotowane, jednak pamiętać należy o tym, że:
– choć beta-karoten nie jest niszczony w procesie gotowania, to gotowana marchew ma wysoki indeks glikemiczny, czyli powoduje szybki wzrost poziomu cukru we krwi oraz szybki jego spadek,
– ze względu na zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należy łączyć marchewki z olejem lub oliwą.

Dlatego, z uwagi na powyższe, 04 kwietnia br., wspólnie z naszymi młodszymi o rok kolegami i koleżankami z grupy „Kreciki”, obchodziliśmy Dzień Marchewki. W tym dniu rozmawialiśmy o właściwościach zdrowotnych tego warzywa, a także o przetworach i potrawach, jakie możemy z niego wykonać. Policzyliśmy marchewki i owoce, które przynieśliśmy na zajęcia, a także wykleiliśmy kawałkami pomarańczowego papieru kontury marchewki. Punktem kulminacyjnym spotkania było wspólne wykonanie soku marchwiowo-owocowego i jego wypicie 🙂