Dzień Marchewki

Kochane Motylki! Dzisiaj (06.04) w przedszkolu obchodzilibyśmy nietypowe święto jakim jest Dzień Marchewki. Dlatego przygotowałyśmy kilka propozycji zabaw do wybory i gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy! 🙂

1. Zabawa na powitanie „Szukaj mnie” – rodzic ukrywa kilka marchewek w domu. Powiedz dziecku, że w domu ukryli się dzisiejsi „goście”. Zadaniem dziecka je odnalezienie marchewki podczas muzyki. Możecie podpowiedzieć dzieciom na zasadzie popularnej zabawy ciepło – zimno.

2. Rodzicu przeczytaj dziecku poniższą zagadkę o marchewce.

Lubią mnie chrupać zajączki,

lubią także dzieci.

Jestem słodka, pomarańczowa,

najsmaczniejsza na świecie.

3. Słuchanie wiersza K. Dworackiej „Marchewkowe święto”. Motylki uważnie posłuchajcie wiersza czytanego przez rodzica.

Czas już zacząć świętowanie!

Mili panowie, drogie panie,

Oto nasza jest królowa,

Bardzo piękna, pomarańczowa.

Jest warzywem korzeniowym

I do tego bardzo zdrowym.

Chrupią z chęcią ją dzieciaki,

Uwielbiają takie przysmaki.

Nasza piękna miss rudości

W wielu daniach zawsze gości,

Wszędzie też jest zapraszana:

Bywa w zupie jaśnie pana,

W sosach, sokach i surówkach.

Jej obecność wzmacnia zdrówko!

Ma witamin zestaw cały,

A do tego minerały!

Wzmacnia oczy, siły, skórę,

Zalet wszelkich ma istną górę!

Smakiem nikt jej nie pokona,

Dzisiaj o tym się przekonasz!

Wszystko dawno już gotowe,

Czas rozpocząć święto marchewkowe!

Proponowane pytania:

– O czym był wiersz?

– W jakich daniach możemy znaleźć marchewkę?

– Dlaczego marchewka jest zdrowa?

4. Zabawa dydaktyczna „Marchewki w koszyczkach” –  rodzicu wspólnie z dziećmi możecie przeliczać marchewki w koszykach, porównywać gdzie jest mniej a gdzie jest więcej. Następnie wyciągnijcie wszystkie marchewki i ułóżcie od największej do najmniejszej marchewki i odwrotnie.

5.Zabawa „Moja kompozycja z marchewki”- układnie obrazka z wykorzystaniem warzywa. Dzieci układają na białych kartkach dowolne kompozycje z marchewki (plasterki marchewki przygotowane wcześniej w domu przez rodziców). Po wykonaniu zadania, każde dziecko opowiada o swojej pracy.

6.Zabawa kulinarna „ Marchewkowa pychota” –

– Sok z marchewki – rodzicu wspólnie z dziećmi możecie przygotować przepyszne zdrowe marchewkowe soki z dodatkiem ulubionych owoców.

– Suróweczka – możemy wykonać surówkę z marchewki, dodając jabłko, trochę soku z cytryny,

7. Rodzic recytuje wiersz i pokazuje określone do rymowanki ruchy dłoni. Dzieci naśladują ruchy nauczyciela.

W ogródeczku na grządce ( jedna dłoń wyciągnięta, drugą rysujemy linie proste)

Rosła sobie marcheweczka (wyciągamy kciuk i kręcimy nim kółeczka)

A że piękny kolor miała ( klaszczemy w dłonie)

To każdego przyciągała ( wykonujemy ruchy dłońmi, jakbyśmy ciągnęli za linę)

Zobaczyły ją zające (uginamy palec środkowy i wskazujący – uszy zająca poruszamy)

Co bawiły się na łące (kręcimy rączkami młyneczki)

Schrupać chciały marcheweczkę (ciągniemy za palec wskazujący)

Odrobinę, choć troszeczkę (drapiemy rękę)

Przyszły dzieci, zobaczyły (idziemy na palcach, robimy z rąk okulary)

I zajączka wystraszyły  (głośno mówimy buu)

8. Na miłe popołudnie polecamy bajkę pt. „Dzień Marchewki”. Link umieszczamy poniżej.

Źródła; przedszkolankowo, boberkowyworld, materiały własne, książka „Święta i inne ważne dni w przedszkolu” E. Pawlak