Światowy dzień świadomości autyzmu

Kochane Motylki czy ubraliście się dzisiaj na niebiesko? Dziś (02.04) obchodzimy Światowy Dzień Osób z Autyzmem.  Dzieci, które mają autyzm są od nas różne,  ale równie ważne. Dzieci autystyczne nie uczestniczą  w zabawie z innymi dziećmi, lubią samotność, zazwyczaj unikają kontaktu wzrokowego z inną osobą, często się denerwują, nie lubią hałasu. Poniżej przedstawiamy Wam dwa filmiki, które możecie obejrzeć i bliżej poznać dzieci z autyzmem.

Filmik 1

Filmik 2

Zaburzone zmysły – jak funkcjonują?

1. „Dotyk”
    Kochane dzieci spróbujcie pokolorować kolorowankę lewą ręką (jeśli dziecko jest praworęczne), lub prawą ręką  (jeśli dziecko jest leworęczne). Dla utrudnienia na rękę załóżmy rękawicę kuchenną. Po wykonaniu zadania powiedzcie kochani jak się czuliście? Czy było Wam łatwo kolorować w ten sposób?
  2. „Czarodziejski worek”
    Rodzicu przygotuj worek lub pudełko. Do worka wrzuć kilka rzeczy (łyżka, kredka, pilot, itp.)
    Zawiąż dziecku oczy chustką, następnie poproś aby dziecko wylosowało rzecz i odgadło jaki to jest przedmiot.
  3. „Spacer po ścieżce sensorycznej”
    Rodzicu przygotuj ścieżkę, mogą to być pojemniczki lub miski z kaszą , grochem , piaskiem , kasztany itp. Dzieci na boska spacerują po ścieżce określając, co czują pod stopami i czy jest to dla nich przyjemne , czy nie?

Praca plastyczna „Zaświeć na niebiesko”

Potrzebujemy niebieską bibułę, klej , nożyczki i niebieską farbę. Drukujemy kolorowankę żarówkę , środek wyklejamy małymi kuleczkami z bibuły. Zamiast podpisu odbijamy rączkę, którą wcześniej pomalujemy  farbą. (Jeśli nie mamy bibuły , potrzebujemy niebieskiej kartki, którą tniemy na malutkie kwadraciki i nimi wyklejamy środek żarówki).

Dziękujemy Kochani za kolejny miły dzień;) Nasza praca plastyczna to symbol solidarności osób z Autyzmem. Do zobaczenia Wasze Panie 😉 Zdjęcia oczywiście są bardzo mile widziane 🙂