Zdalne nauczanie -24.04.2020r

Witajcie Jeżyki w piątek.

Jak powszechnie wiadomo „Matematyka jest królową nauk” jak również edukacja ekologiczna dziecka, która polega  na łączeniu ze sobą szeregu elementów z życia codziennego. Dzieci już od najmłodszych lat muszą być świadome, że niszcząc kartki – zubożają lasy, że śmieci należy segregować, że myjąc zęby należy zakręcać kran oszczędzając w ten sposób wodę itd.

Dlatego dzisiaj dla utrwalenia wiadomości z całego tygodnia proponuję grę proekologiczną. Kto z nas nie lubi gier planszowych albo komputerowych. Ciekawa jestem kto z Was wygra, oczywiście Jeżyki trzymam za Was kciuki.

szczegółowy opis gry poniżej:

– zamiast kostki użyj guzików z różną ilością oczek (dziecko losuje z woreczka guzik i o tyle pól przesuwa się do przodu)

– zamiast pionków użyj nakrętek od butelek plastikowych

(to jest propozycja – jeśli nie dysponujesz potrzebnymi przedmiotami do tej gry skorzystaj z instrukcji poniżej)

Jak grać

poniżej do wydruku gra, jeśli nie możesz wydrukować to narysuj

• Najpierw zaznacz zielonym flamastrem „ląd”, wskaż gdzie znajduje się woda (kolor niebieski).

– skacz jak żaba

– poślij całuski

– naśladuj małpkę

– skacz jak piłeczka

– zrób 3 przysiady

– wykonaj 3 pajacyki

– uśmiechnij się szeroko

– podskocz 3 razy itp.

• Ustawcie pionki na polu „start”
  • Kolejno rzucamy kostką ( liczbę oczek pomaga przeliczyć rodzic) przesuwamy pionki i rodzic odczytuje zadanie  znajdujące się na polu. Jeśli poprawnie uda się wykonać ćwiczenie, dziecko koloruje pole (oczywiście mamy teraz okazję na bieżąco korygować nieprawidłowy chwyt kredki)
  • Celem gry jest wykonanie wszystkich ćwiczeń tym samym pokolorowanie całej kuli ziemskiej

Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do pola „meta” (i nie zawsze musi to być dziecko!  – oczywiście w ramach nauki zasad zdrowej rywalizacji i radzenia sobie z własnymi emocjami).

A oto druga wersja gry(do wyboru) załącznik poniżej. Znajdują się tam 3 warianty nas interesuje 1 ze zwierzętami. W kolejne dwa można zgrać ze starszym rodzeństwem.

Zasady gry:

1. Wydrukuj planszę.
  2. Przygotuj kostkę do gry i pionki.
  3. Ustaw pionki na polu START.
  4. Rzuć kostkę.
  5. Policz oczka z pomocą rodzica
  6. Przesuń pionki o odpowiednią liczbę pól.
  7. Nazwij zwierzę/naśladuj odgłos /spróbuj wypowiedzieć sylabę, znajdujące/ą się na polu, na którym stoisz.

Wersja rozszerzona

1. Znajdź wylosowane zwierzę wśród swoich zabawek / kart obrazkowych – z innej gry np. Memory.
  2. Posłuchaj odgłosów zwierzęcia (w Internecie).
  3. Zaśpiewaj piosenkę, którą znasz o tym zwierzęciu np. Aaa, kotki dwa.

Za wspaniałą pracę naszych Jeżyków przygotowałam kilka wersji dyplomów „Przyjaciela przyrody”, które można wręczyć dzieciom, jako podsumowanie tygodniowych zajęć o tematyce ekologicznej.

Do wyboru kilka wariantów dyplomów, coś dla  dziewczynek i chłopców, coś w kolorze i w odcieniach szarości. Wybór należy do Ciebie. Załącznik poniżej

Proponuję na koniec jeśli nie macie dość – logopedyczną ruletkę „Bzykająca gimnastyka”.

źrodło: logopestka.pl

Małgorzata Waszczuk