MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

W miniony piątek, 03 kwietnia br., obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Dzień ten obchodzimy co roku 02 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

To święto ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczki naszych dzieci oraz wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Natomiast czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

Dzieci przez cały miniony tydzień rozmawiały o książkach. Obejrzały film edukacyjny „Jak powstaje książka ilustrowana?”, słuchały piosenek o książkach i o czytaniu, klasyfikowały swoje księgozbiory wg wybranych przez siebie cech, porównywały liczebność utworzonych zbiorów z książkami. Wykonały także książeczki swego autorstwa 🙂