Zdalne nauczanie – piątek 27.03.2020r.

Śniadanko zjedzone? Rączki, ząbki i buziale umyte? to zapraszam na dzisiejsze zajęcia 🙂

1. Poproście rodziców, aby przeczytali Wam wierszyk.

Kalina Bieluch „Teatr lalek”

Jest w mym mieście teatr lalek.
Co dzień spektakl daje,
by przenosić wszystkie dzieci
w wyobraźni kraje.

Lecz gdy światła już pogasną
na ogromnej scenie,
za kurtyną lalki dają 
własne przedstawienie.

Wolne już od ludzkiej ręki,
co nimi porusza,
tworzą własny spektakl z baśni
zaklętych w ich duszach.

Grają śpiewem, tańcem, gestem,
słowem i milczeniem
dla Wielkiego Widza, co je
swym ożywił tchnieniem.

Przez noc całą grają lalki,
aż zmęczone zasną,
lecz się zbudzą, gdy na scenie
światła znów pogasną.

O jakich lalkach była mowa w wierszu? Czy były to lalki, którymi bawicie się na co dzień?

Macie rację… Wiersz był o lalkach teatralnych.

Jest kilka rodzajów lalek teatralnych:

Marionetka to lalka teatralna poruszana od góry za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku. Każda linka jest przymocowana do innej, oddzielnej części ciała marionetki i przy ruchu krzyżaka są one poruszane.

Kukiełka to lalka osadzona na kiju, z luźno zwisającymi nogami i rękoma, poruszana od dołu przez aktora ukrytego za parawanem.

Jawajka to lalka poruszana od dołu, osadzona na krótkim niewidocznym lub długim kiju, który animator trzyma w jednej dłoni, drugą animując ręce lalki, do których doczepione są druty lub patyczki.

Pacynka to tzw. lalka rękawiczkowa, także poruszana od dołu, nakładana bezpośrednio na rękę i palce dłoni animatora (różne systemy).

Dodatkowo grę aktorów mogą zastąpić rożne sylwety ludzi, zwierząt, a nawet budynków, które wykorzystywane są do teatru cieni.

Tak naprawdę do teatru cieni nie są potrzebne nawet sylwety. Wystarczą same dłonie.

Ale bez pewnego przedmiotu ten rodzaj teatru z całą pewnością skazany jest na niepowodzenie. Spójrzcie, co jest konieczne, aby ten teatrzyk dobrze Wam wypadł 😉

https://www.youtube.com/watch?v=t4IFBIIyoTA

Im ciemniej będzie w pomieszczeniu, w którym będziecie wystawiali ten rodzaj sztuki teatralnej, tym lepszy będzie efekt 😉

Zapraszam Was teraz do wygibasów przy piosence 😉 Tylko nie pomylcie się 😉

https://www.youtube.com/watch?v=mO03jLcA2XM

Kochane liski, w minioną sobotę, 21 marca, było jeszcze 1 święto, a mianowicie Światowy Dzień Lalkarstwa, a dzisiaj z kolei obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru 🙂

Z tej okazji mam dla Was zadanie. Wykonajcie z dostępnych w domu materiałów jakąś kukiełkę, sylwetę czy lalkę. Może pokusicie się o wykonanie nawet kilku postaci, i wystawcie rodzicom przedstawienie?

Zanim przystąpicie do działania, obejrzyjcie teatrzyk cieni w wykonaniu Waszej rówieśnicy. Może kogoś z Was zainspiruje 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=HEuK3xj1uxk

Popołudniu możecie obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Królewna Śnieżka” – przypomnijcie tylko rodzicom przed godz. 17.00.

I na koniec mam dla Was jeszcze zadanie na weekend – wykonajcie pisankę 😉 Jest to marcowe zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kreatywny Przedszkolak”, a marzec skończy się niebawem.

Możecie wykonać ją na papierze, możecie zrobić ze styropianowego jajka, możecie ułożyć też na podłodze dużą pisankę z klocków, zabawek z kinder niespodzianek, resoraków, kucyków pony czy co Wam jeszcze przyjdzie do głowy. Pokażcie, że jesteście kreatywni i pomysłowi 🙂

Udanej zabawy i miłego weekendu wszystkim życzę:)

Renata Hływa

Źródło:

youtube.com