Zdalne nauczanie – Dzień Marchewki

Kochane Motylki! Dzisiaj w przedszkolu obchodzilibyśmy nietypowe święto jakim jest Dzień Marchewki. Dlatego przygotowałyśmy kilka propozycji zabaw do wyboru i gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy! 🙂

1. Zabawa na powitanie „Szukaj mnie” – rodzic ukrywa kilka marchewek w domu. Powiedz dziecku, że w domu ukryli się dzisiejsi „goście”. Zadaniem dziecka je odnalezienie marchewki podczas muzyki. Możecie podpowiedzieć dzieciom na zasadzie popularnej zabawy ciepło – zimno.
  • 2. Rodzicu przeczytaj dziecku poniższą zagadkę o marchewce.

Lubią mnie chrupać zajączki,

lubią także dzieci.

Jestem słodka, pomarańczowa,

najsmaczniejsza na świecie.

3.Słuchanie wiersza K. Dworackiej „Marchewkowe święto”. Motylki uważnie posłuchajcie wiersza czytanego przez rodzica 🙂

Czas już zacząć świętowanie!

Mili panowie, drogie panie,

Oto nasza jest królowa,

Bardzo piękna, pomarańczowa.

Jest warzywem korzeniowym

I do tego bardzo zdrowym.

Chrupią z chęcią ją dzieciaki,

Uwielbiają takie przysmaki.

Nasza piękna miss rudości

W wielu daniach zawsze gości,

Wszędzie też jest zapraszana:

Bywa w zupie jaśnie pana,

W sosach, sokach i surówkach.

Jej obecność wzmacnia zdrówko!

Ma witamin zestaw cały,

A do tego minerały!

Wzmacnia oczy, siły, skórę,

Zalet wszelkich ma istną górę!

Smakiem nikt jej nie pokona,

Dzisiaj o tym się przekonasz!

Wszystko dawno już gotowe,

Czas rozpocząć święto marchewkowe!

Proponowane pytania:

– O czym był wiersz?

– W jakich daniach możemy znaleźć marchewkę?

– Dlaczego marchewka jest zdrowa?

4. Zabawa dydaktyczna „Marchewki w koszyczkach” –  rodzicu wspólnie z dziećmi możecie przeliczać marchewki w koszykach, porównywać gdzie jest mniej a gdzie jest więcej. Następnie wyciągnijcie wszystkie marchewki i ułóżcie od największej do najmniejszej marchewki i odwrotnie.

5. Zabawa „Moja kompozycja z marchewki”- układnie obrazka z wykorzystaniem warzywa. Dzieci układają na białych kartkach dowolne kompozycje z marchewki (plasterki marchewki przygotowane wcześniej w domu przez rodziców). Po wykonaniu zadania, każde dziecko opowiada o swojej pracy.

6. Zabawa kulinarna „ Marchewkowa pychota” –

– Sok z marchewki – rodzicu wspólnie z dziećmi możecie przygotować przepyszne zdrowe marchewkowe soki z dodatkiem ulubionych owoców.

– Suróweczka – możemy wykonać surówkę z marchewki, dodając jabłko, trochę soku z cytryny,

7. Zabawa paluszkowa „Marcheweczka”. Rodzic recytuje wiersz i pokazuje określone do rymowanki ruchy dłoni. Dzieci naśladują ruchy nauczyciela.

W ogródeczku na grządce ( jedna dłoń wyciągnięta, drugą rysujemy linie proste)

Rosła sobie marcheweczka (wyciągamy kciuk i kręcimy nim kółeczka)

A że piękny kolor miała ( klaszczemy w dłonie)

To każdego przyciągała ( wykonujemy ruchy dłońmi, jakbyśmy ciągnęli za linę)

Zobaczyły ją zające (uginamy palec środkowy i wskazujący – uszy zająca poruszamy)

Co bawiły się na łące (kręcimy rączkami młyneczki)

Schrupać chciały marcheweczkę (ciągniemy za palec wskazujący)

Odrobinę, choć troszeczkę (drapiemy rękę)

Przyszły dzieci, zobaczyły (idziemy na palcach, robimy z rąk okulary)

I zajączka wystraszyły  (głośno mówimy buu)

8. Dodatkowo umieszczamy karty pracy 🙂

9. Na miłe popołudnie polecamy bajkę pt. „Dzień Marchewki”. Link umieszczamy poniżej.

Zachęcamy do przesyłania nam fotorelacji z tego dnia 🙂 Życzymy miłego popołudnia 🙂 Pani Julka i Pani Monika

Źródła: youtube.com, książka pt. „W kalendarzu przedszkolaka” K. Dworcka