Zdalne nauczanie – piątek 27.03.2020 r.

Kochane Motylki !

W dzisiejszym dniu w przedszkolu obchodzilibyśmy dzień teatru. Dlatego przesyłamy wam kilka propozycji zabaw na dzisiejszy dzień.

1. Zagadka naprowadzająca. Rodzicu przeczytaj swojemu dziecku zagadkę. Następnie po odgadnięciu jej przez dziecko dokonajcie analizy i syntezy słuchowej teatr (wyodrębnijcie sylaby te-atr, oraz głoski t-e-a-t-r, policzcie ile jest sylab i głosek w wyrazie teatr). Zadaj dziecku pytanie jaką głoskę słyszysz na początku wyrazu teatr?

Jak się nazywa taki budynek, w którym zobaczysz scenę, kurtynę ?

Krzesła tam stoją rząd za rzędem, a ja tam bajkę oglądać będę. (teatr)

2. Motylki wysłuchajcie uważnie czytanego wiersza przez rodzica.

„Teatr” J. Koczanowska

Teatr to miejsce jest niezwykłe,

zaczarowana każda chwila,

kurtyna w górę się unosi

i przedstawienie rozpoczyna.

Na scenie dzieją się historie

wesołe, smutne, zagadkowe,

można do kraju baśni trafić

i poznać światy całkiem nowe.

Można się wzruszyć, rozweselić,

nauczyć wielu mądrych rzeczy,

uważnie patrzeć, pilnie słuchać,

ciekawym być i bardzo grzecznym.

• O czym był wierszyk?
  • Jakie na scenie mogą zadziać się historie?
  • Jakie emocje mogą nam towarzyszyć podczas oglądania spektakli?

3. Drogi rodzicu wyjaśnij dziecku  pojęcia takie jak: teatr, aktor, pacynka, kukiełka, scena,teatr cieni, pantomima, maski. Spróbujcie nawiązać do wspólnych wyjazdów do teatru. Zadajcie pytanie dzieciom jak powinniśmy zachowywać się w teatrze?

4. A teraz motylki przenosimy się do teatru. Poniżej umieszczamy ilustracje z których przedszkolaki ułożą historyjkę obrazkową zgodnie z logiczną kolejnością występowania zdarzeń. Jednocześnie opowiadają historię przedstawioną na obrazkach. W tym ćwiczeniu drodzy rodzice rozwijamy umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego.

5. Motylki może razem z rodzicami stworzycie teatrzyk? Przygotujcie duży karton, klej, nożyczki, bibułę, sznurki, kolorowe kartki. Poniżej w linku umieszczamy przykładową pracę. Liczymy na Waszą kreatywność! Prace mogą Państwo przesłać na email monika_glogow@wp.pl bądź na prywatne wiadomości do nauczycielek 🙂

6. Dla chętnych umieszczamy karty pracy z kodowania oraz rysowania po śladzie .

7. Polecamy następujące filmiki edukacyjne na miłe popołudnie w celu utrwalenia treści tematycznych o teatrze 🙂

Dzisiaj to już wszystko i życzymy miłego dnia! Motylki pamiętajcie o dokładnym myciu rączek. Ściskamy mocno!!! 🙂 Rodzicom dziękujemy za cały tydzień realizowania proponowanych zadań 🙂

Monika Piotrowska i Julia Karabinowska

Źródła: