Czym jest ekologia? – 20.04.

Witajcie nasi mili!

Przed nami kolejny tydzień rozłąki. Mamy nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi.

Dziś poniedziałek, więc wprowadzimy Was w tematykę bieżącego tygodnia.
Na początek zapraszamy na krótki teatrzyk cieni w oparciu o wiersz D. Klimkiewicz i W. Drabik
pt. „Co to jest ekologia?”.

Obejrzyjcie go uważnie.

https://1drv.ms/v/s!ArmYzmJho8r-iF1ONAmFcoYzdbVU

Rodzicu, zastanówcie się wspólnie z dzieckiem:
– Czym jest ekologia?
– Jak należy dbać o przyrodę?

Ekologia, to proste działania, takie jak np. oszczędzanie wody i energii, czystość wokół nas – nie śmiecenie, na ulicy, w parku, w lesie, unikanie chemii i sztucznych składników (plastikowe reklamówki zastąpić można torbą materiałową, a kanapki na wycieczkę lepiej spakować
w śniadaniówkę niż w woreczek). Nic trudnego, ale dla przyrody są to niezwykle ważne działania, które pozwolą uniknąć niszczenia najbliższego środowiska.

A teraz wybierzmy się w małą podróż, by przekonać się jak ważna rola przypadła nam – ludziom. Zadaniem dziecka będzie interpretować gestem opowieść ruchową, którą odczyta rodzic. W zabawie może brać udział cała rodzina. W nawiasach znajdziecie Państwo podpowiedzi.

Zapraszam Was na wycieczkę do lasu (maszerujemy po pokoju). Zatrzymajcie się, porozglądajcie się po lesie, popatrzcie jak tu ładnie. O! Kto to skacze między drzewami – ma długie uszy, krótki ogonek (zając). Zając Was zaprasza teraz do wspólnej zabawy, poskaczcie razem z nim (skaczemy po całym pokoju). Nie traćmy czasu. Pożegnajmy się z zajączkiem i chodźmy dalej (maszerujemy). Jesteśmy na polanie. Ale co to, dlaczego tu tak brudno? Ktoś po prostu naśmiecił. Poważnie się zmartwiliśmy, ale na krótko (robimy zmartwione miny), bo już po chwili wiemy, co powinniśmy zrobić. Zaczynamy sprzątać, pozbieramy śmieci i wrzucamy je do pojemników z napisami: makulatura, szkło, metale, plastik (naśladujemy sprzątanie – zamiatanie, zbieranie papierków, itp.). Popatrzcie teraz jest czysto i ładnie w lesie, czy jesteście zadowoleni ze swojej pracy? Na pewno jesteście zmęczeni (ocieramy pot z czoła). Chodźmy dalej, posłuchamy jak szumi strumyk (nadstawiamy uszu). Podejdźmy do strumyka i umyjmy w nim ręce (nachylamy się i naśladujemy mycie rąk, strzepujemy wodę). Jaka czysta i chłodna jest woda  w strumyku. Wracamy do domu. Jak Wam się podobała wycieczka?

Wykazaliście się wspaniała postawą prawdziwego EKOLOGA! Gratulujemy!

Proponujemy, byście w wolnej chwili spróbowali stworzyć Kodeks Ekologa! Poniżej przesyłamy kilka inspiracji…

A kiedy Wasz kodeks będzie gotowy, to możecie złożyć wspólnie uroczyste ŚLUBOWANIE!

„Ślubuję, że:
nie będę łamać gałęzi,
nie będę zrywać roślin chronionych,
nie będę zrywać liści, kwiatów, owoców,
nie będę marnować wody,
nie będę hałasować w lesie,
nie będę śmiecić,
nie będę niszczyć ptasich gniazd,
a zimą będę dokarmiać ptaki”.

Życzymy Wam powodzenia i trzymamy kciuki za Wasze postanowienia!
p. Agnieszka i p. Ewelina