Zdalne nauczanie – 31.03.2020r. wtorek

Kochane Sówki, dzisiaj wtorek, więc czas na edukację matematyczną. Oczywiście będzie to matematyka na wesoło.  Zachęcamy was do wspólnej zabawy wraz z rodzicami. Do dzieła!

Każdy z was wie, że kiedy przydarza się wam katar w ruch idą… no właśnie chusteczki. Dlatego teraz poproszę rodziców, aby rozdali dzieciom chusteczki, a następnie poprosili dzieci, aby wypowiedziały się na temat, jak i kiedy używamy chusteczek, a następnie złożyły ją w kwadrat, trójkąt oraz nazwały powstałe figury geometryczne.

Kolejna propozycja to zabawy ruchowo-oddechowe z chusteczkami:
a) ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają przed sobą chusteczkę w dwóch palcach i dmuchają w nią;
b) chód z wyprostowanymi plecami z chusteczką na głowie;
c) przeskakiwanie przez chusteczkę do przodu i do tyłu oraz na boki

Dziś zaproponujemy Wam jeszcze wykonanie figur przestrzennych.
Do ich wykonania potrzebne są jedynie: plastelina (którą możemy zastąpić zwykłym ciastem z mąki i wody), wykałaczki lub zapałki. Wykonanie: Wystarczy dowolnie łączyć wykałaczki za pomocą kulek z plasteliny. W pierwszej kolejności można układać dowolne figury geometryczne tj.: kwadrat, trójkąt, prostokąt, pięciokąt, itp. Następnie można przejść do tworzenia budowli przestrzennych. Poniżej przykładowe zdjęcia.

Po ułożeniu dowolnych figur można porozmawiać z dzieckiem o tym, że:

• elementy z plasteliny to WIERZCHOŁKI,
  • elementy z wykałaczki lub zapałki to KRAWĘDZIE,
  • można nazywać też powstałe figury przestrzenne.

Jest to doskonała okazja do zapoznania dziecka z tymi terminami, a także do przeliczania ilości wierzchołków i krawędzi oraz sprawdzania ile krawędzi ma np. trójkąt.

Zachęcamy również do wykonana zadania, w którym dzieci będą musiały wyciąć kwadraciki z obrazkami przedstawiającymi żywność. A następnie do wózka wkleić tylko te produkty, które są zdrowe. Zaczynamy!

A na koniec „Zagadki”
Gdy chcesz zmierzyć gorączkę,
To go wkładasz pod rączkę. (termometr)

Co lekarz weźmie w ręce,
By słyszeć, jak bije ci serce? (stetoskop, słuchawki lekarskie)

Leczy ludzi, odwiedza chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest, wiecie? (lekarz)

Nosi czepek z czarnym paskiem i biały fartuszek,
Czasem byś był zdrowy, ukłuć ciebie musi. (pielęgniarka)

Marta i Natalia