Zdalne nauczanie – piątek 29.05.2020

Dzień dobry w piątek 🙂

Kochane dzieci na początek przywitamy się piosenką 😉

1. „Wszyscy są, witam Was” – powitanie dzieci piosenką – dziecko śpiewa piosenkę i wykonuje kolejne czynności:

Wszyscy są, (zataczamy ręką krąg)
witam was! (rozkładamy ręce w geście powitania)
Zaczynamy już czas! (wskazujemy zegarek na ścianie)
Jestem ja, (wskazujemy na siebie)
jesteś ty, (wskazujemy na wybraną osobę)
raz, dwa trzy! (trzy razy klaszczemy w dłonie)

2. „Prezent dla mamy, prezent dla taty” – zabawa dydaktyczna. Kładziemy na dywanie worek, w którym znajduje się kilka przedmiotów. Dziecko losuje jeden przedmiot z worka. Dziecko wyciąga wylosowany przedmiot, nazywa go i próbuje dopasować czy będzie on dla mamy, czy może dla taty. Następnie formułuje pełne zdanie zawierające określenia dotyczące tego przedmiotu, np.: Wybrałem dla mamy zegarek/Młotek przyda się mojemu tacie, żeby wbić gwoździe. Następnie dzieci dzielą nazwy prezentów na sylaby i głoski wyróżniając pierwszą i ostatnią głoskę w wyrazie. Rodzicu spróbuj nakierować dzieci, aby zwróciły uwagę na wartości nie tylko materialne np. prezent jako wspólny spacer, wspólne spędzenie czasu, wspólne gotowanie, wspólna zabawa, pomoc w pracach domowych itd.)

3. „Ukryty portret rodziny” – zabawa muzyczno- ruchowa – dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki klasycznej i poszukują ukrytego portretu rodziny. Na przerwę w muzyce zastygają w bezruchu. Zabawę prowadzimy do momentu odnalezienie przez dzieci ukrytego portretu rodziny (możemy pomagać dzieciom poprzez wskazówki ciepło/zimno, jeśli wystąpi taka potrzeba).

4. „Rodzina ” – rozmowa na temat odnalezionego zdjęcia – Rodzicu poproś dziecko, by dokładnie obejrzało odnalezione zdjęcie. Następnie porozmawiaj z dzieckiem na jego temat

• Co przedstawia zdjęcie?
  • Kto na nim jest?
  • Z czym kojarzy Wam się słowo „rodzina”?

5. „Rodzinny spacer do parku” – zabawa muzyczno – ruchowa – Rodzic przed rozpoczęciem zabawy wręcza dziecku białą kartę. Dziecko w rytmie muzyki klasycznej maszeruje po pokoju. Rodzic zatrzymując muzykę wydaje następujące polecania:

• wieje wiatr – dziecko zatrzymuje się, układa kartę papieru na dłoniach na wysokości brody i dmucha na nią;
  • pada deszcz – dziecko zatrzymuje się, siada na dywanie a przed sobą układa kartę i opuszkami palców delikatnie po niej stuka;
  • Uwaga! Kałuża – dziecko zatrzymuje się, układa kartkę papieru przed sobą i przeskakuje przez kałużę;
  • burza – dziecko zatrzymuje się, kartę papieru zgniata w kulę.

Zabawę prowadzimy dwukrotnie wydając każde polecenie w rożnej kolejności.
Zabawa do muzyki klasycznej wklejona powyżej do zabawy nr 3 „Ukryty portret rodzinny”

6. Na zakończenie troszkę się poruszamy „Rodzinna gimnastyka” –  zestaw ćwiczeń gimnastycznych – dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z poleceniem rodzica:

Pozdrawiamy Was Kochane dzieciaczki, życzymy miłego weekendu 🙂 Wasze Panie 🙂

źródło: