Zdalne nauczanie- poniedziałek 30 marzec.

Witajcie Drogie ,,Żabki”- Już minęły dwa tygodnie od naszego ostatniego spotkania z Wami w naszym Przedszkolu. Nie wiem jak Wy ale my już tęsknimy za Wami. Pozdrawiamy wszystkich serdecznie.

W tym tygodniu porozmawiamy sobie o Wiośnie, która już rozgościła się na dobre i o ptakach.

Bardzo proszę rodziców o umożliwienie prezentacji i odczytanie ciekawostek o naszych ptaszkach.

1.
,,Powroty ptaków”
Do Polski zaczyna zlatywać coraz więcej ptaków zwiastujących wiosnę: Skowronek, żuraw, bocian, jaskółka, jeżyk, czajka i wiele innych. Lasy opuszczają jemiołuszki, gile i czeczotki, które spędzają u nas zimę.

Skowronki – są ściśle związane z krajobrazem rolniczym. Nie bez powodu mówi się, że rolnik wychodzi w pole ze skowronkiem i ze skowronkiem kładzie się spać.

SKOWRONEK

Czajki-są czesnymi zwiastunami wiosny.Już w marcu przylatują na lęgowiska. Niestety, czajka jest coraz bardziej nieobecna z powodu drapieżnictwa lisów psów, kotów, wron czy srok to przyczynia się do stałego spadku liczebności tych wspaniałych ptaków.

CZAJKA

Jaskółki- Przylatują już gdy wiosna zadomowia się w Polsce na dobre, w połowie kwietnia. Jaskółki znane są z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Jak mówi mądrość ludowa: gdy jaskółki nisko latają to znaczy, że będzie padało.

JASKÓŁKA

Żuraw- jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Również w maju może się zdarzyć, że usłyszymy nad głowami donośny gardłowy głos zwany klangorem i zobaczymy przelatujący klucz żurawi. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków.

ŻURAW

Bociany- Zaraz za żurawiami do Polski zaczynają zlatywać bociany, które zimę z reguły spędzają w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać. Polsce najwięcej bocianów bytuje na Mazurach, czy na Suwalszczyźnie. Tam jest mnóstwo terenów, na których mogą żerować, a mieszkańcy traktują je bardzo przyjaźnie.

BOCIAN

Jeżyki – ptaki te przylatują do Polski na przełomie kwietnia i maja to znak, że już wiosna w pełni. Sylwetka tego ptaka przypomina jaskółkę, ale bliżej mu do kolibra. Dawniej jerzyki gniazdowały w skałach i w lasach.

JEŻYK

2.Bardzo proszę aby dzieci powtórzyły kilka razy nazwy ptaków, starając się je zapamiętać.Proszę też o podzielenie na sylaby ich nazw i głoski w nagłosie i wygłosie (pierwszą i ostatnią), próbują w miarę możliwości dzieci w całym wyrazie: SKOWRONEK,CZAJKA,JASKÓŁKA,ŻURAW,BOCIAN,JEŻYK.

3.Opiszcie proszę wygląd każdego ptaszka według:wielkości, koloru itp)

4.Proponuję osłuchanie się z melodią i słowami piosenki,,Kle,kle boćku”

,, Witaj boćku”

Witaj boćku, kle-kle,
witaj nam bocianie,
Wiosna ci szykuje,
Wiosna ci szykuje
Żabki na śniadanie.

Kle-kle boćku, kle-kle,
Usiądź na stodole,
Chłopcy ci szykują,
Chłopcy ci szykują
Gniazdo w starym kole.

Kle-kle boćku, kle-kle,
witamy cię radzi,
Gdy zza morza wrócisz,
Wiosnę nam sprowadzisz

5.A teraz na relaksację poobiednią, przygotowałyśmy dla Was kochane ,,Żabki”- Dziecięcy relaks poprzez : Wizualizację z elementami ruchu- czyli tworzenie obrazów w Waszej wyobraźni.

Wskazówki dla Rodziców; proszę aby czytać powoli i zaproponować dzieciom by wykonywały podawane ruchy podczas czytania;

Wizualizacja – pt. ,,Powracające ptaki’’ – Usiądźcie na podłodze lub miękkim dywanie zamknijcie oczy i ……………………………….

Wyobraź sobie, że jesteś ptaszkiem, który powraca z ciepłej Afryki gdzie spędził zimę. Kiedy się dowiedział, że u nas jest już wiosna, wybrał się w drogę, aby do nas powrócić. Leciał niewysoko. Przelatywał nad stadem lwów, z których jeden groźnie ryczał (dzieci- otwierają buzię szeroko i udają ryczącego lwa). Nad rzeką ujrzał słonie, które pięknie, na wszystkie strony kręciły trąbami (dzieci- złączonymi i wyciągniętymi do przodu ustami kręcą na wszystkie strony). Na drugim brzegu rzeki wylegiwały się cztery tłuste hipopotamy (dzieci -nadymają policzki cztery razy). Wkrótce ptaszek doleciał do morza i usłyszał szum jego fal (dzieci- szu, szu, szu, szu). Morze było głębokie i szerokie i leciał nad nim nasz ptaszek przez wiele godzin. Kiedy znalazł się nad lądem, przysiadł na chwilkę, aby się pożywić nasionkami dzieci z buzi robią dziobek i lekko rozchylają środkową część ust, tworząc kółeczko). Po jedzeniu pięknie wyczyścił dziobek ( dzieci- językiem czyszczą kąciki ust). Wiedział nasz ptaszek, że już jest niedaleko – przeleciał jeszcze nad pastwiskiem, gdzie brykały koniki ( dzieci-kląskają) i minął w powietrzu wieżę Kościoła, gdzie głośno biły dzwony (dzieci- bim, bam, bim bam). Na polu, tuż przy jego rodzinnym lesie pracował traktor (dzieci- naśladują wargami dźwięk traktora). Jeszcze tylko kilka machnięć skrzydłami i już był przy swym rodzinnym gnieździe. Poczuł się szczęśliwy i radośnie zaśpiewał.

Z pozdrowieniami:Beata Kaj i Julia Nowosz.

Źródło: czasopisma- Bliżej Przedszkola www. You Tube Kids.